Ukrajinské území napadené ruskou armádou neopouští řada žen, které se rozhodly aktivně pomoci.

ukrania-siti-01
                                                                                                                                               foto: @axma_atelier

 

Už víc než týden zuří boje na Ukrajině. Šok z agresivního napadení suverénního státu ruskou federací i z ozbrojeného konfliktu nezvykle blízko našemu území stále neopadá, o to více ale se strachem a napětím sledujeme osudy obyčejných lidí vtažených do nesmyslné války. Civilistů, především žen s dětmi, které se snaží zemi opustit. Ale i těch, které se postavily za záda svých bojujících mužů a snaží se všemožně pomáhat.

 

Anna Machinko (@axma_atelier) je známá čtenářkám a čtenářům ukrajinské mutace časopisu Burda Style jako vítězka soutěže „Sketch Burda.“ Přečtěte si Annin vhled do konfliktu prostřednictvím apelu cíleného ukrajinským ženám, který nedávno zveřejnila ukrajinská Burda Style. Inspirativní ženská iniciativa se vedle humanitární pomoci a snahy ochránit rodinné zázemí pro děti a blízké zaměřila i na konkrétní pomoc za šicím strojem.

 

  ukrania-siti-anna-01
                                                                                                                                                Anna Machinko | foto: instagram @axma_atelier


„Nyní, když jsou naše životy rozděleny na „před“ a „teď“, se téměř každá žena cítí především bezmocná. Strach ovládá naši mysl, protože jsme prostě "slabší pohlaví". Ale ve skutečnosti jsme velmi silné, jsme sice strážkyněmi krbu, ale dokážeme najit způsob, jak pomáhat, i když máme malé děti a nemůžeme se fyzicky dostat ven,"  říká v článku na webu ukrajinské mutace Burda Style Anna Machinko.Válka za šicím strojem

Ukrajinské ženy, matky a manželky se rozhodly nesedět s rukama v klíně a začaly podporovat své vojáky i okolí po svém. V mnoha městech zorganizovaly provizorní šicí dílny nebo šijí rovnou doma. Zasedly za stroje a šijí ložní prádlo, kukly, neprůstřelné vesty. Na pomoc armádě a obraně proti teroru už Ukrajinky svolaly také celonárodní šicí flashmob (bleskovou iniciativu svolávanou na soc. sítích).

 

 

ukrania-siti
                                                                 Do šití kukel se zapojilo mnoho ukrajiských žen | foto: @axma_atelier


Na všech frontách

Vedle typicky ženského typu pomoci  –  za strojem – ale Anna v článku na webu ukrajinské Burdy připomíná i jiné cesty, jakými lze přispět svou přítomností na vákou zmítaném území a říká:„Postarejte se o naše muže. Teď jsou tam, na ulicích, stavějí barikády, hlídkují, chrání nás. Můžeme jim připravit teplé jídlo či čaj, můžeme na ně čekat doma, zavolat a říci pár hřejivých slov podpory. Pokud jste na bezpečném území, můžete uvařit kaši, udělat chlebíčky a donést je na nejbližší hlídku nebo chlapům na obraně, protože jsou to také něčí manželé a synové. I vašeho manžela teď může nakrmit něčím pro zahřátí starostlivá babička,"
nabádá Anna.

 

Hlavní náplní dne současných Ukrajinek, které se rozhodly zůstat ve válce blízko svým mužům nebo jen neměly možnost válkou zmítané území opustit, je ale především péče o ty nejslabší, o děti.  Vysvětlovat proč, přitom je ale udržet  v relativním klidu a bezpečí je ten nejtěžší úkol, který teď ukrajinské maminky svádí na pozadí nesmyslného ozbrojeného konfliktu, kterým trpí především obyčejní lidé.

 

My se, s obavami a obdivem, přidáváme k slovům Anny Machinko, která směrem k svým ukrajinským souputnicím prostřednictvím článku vzkazuje:


„Holky buďte v klidu. Děláme, co můžeme, ale hlavní je, že věříme v to nejlepší a nabíjíme touto vírou všechny kolem! Sláva Ukrajině!"


 

Podpora z Čech

Do pomoci válkou zmítané Ukrajině se zapojuje i stále více českých organizací a firem. Český portál s handmade tvorbou Fler.cz spustil zvláštní kategorii zboží #staywithukraine, kde může kdokoliv nakoupit produkty od českých tvůrců, u kterých minimálně 50 % z ceny putuje na pomoc Ukrajině. Sami tvůrci si vybírají, kolik % z ceny a na jakou pomoc konkrétně peníze poputují. Tyto detaily najdete u každého produktu, případně v profilu tvůrce. Fler se u tohoto zboží samozřejmě vzdal své provize a zároveň sám pošle 100 000 Kč na SOS Ukrajina Člověka v tísni. Aktuálně je v nabídce více než 300 různých produktů a tvůrci neustále vymýšlejí a přidávají další.

 

  ukrania-fler
                                                                                                                                                           foto: Fler.cz

"Padesátiprocentní hranici jsme stanovili, aby tvůrci mohli zvolit možnost pokrytí nákladů na materiál, a aby tak mohl pomoci opravdu každý, i když nemůže zrovna finančně. Velká většina tvůrců se i tak zavázala přispět 100 % z ceny produktů a my si toho nesmírně vážíme," doplňuje Jiří Kubeš, zakladatel Fler.cz. 

 

 

  ukrania-elle
                                                                                                                                                               foto: Elle Decoration

 

e.Decoration aukce

Také redakce našeho spřízněného časopisu Elle a Elle Decoration nezůstala pozadu a zareagovala na aktuální situaci prostřednictvím svého IG profilu bleskovou aukcí uměleckých děl, jejíž veškerý výtěžek poputuje k lidem zsaženým válkou. Ta začala 2. března a připojila se k ní již řada autorů a značek.

„Jsme znepokojeni situací na Ukrajině a chtěli bychom přispět svou troškou. Zorganizovali jsme proto benefiční aukci českého designu a umění, ze které půjde 100% výtěžku na charitativní organizace, jež v zemi pomáhají.


Více o iniciativě časopisu Elle najdete zde.