Od 13. do 19. září jej najdete ve stylové Hale č. 17 Pražské tržnice v Holešovicích.

 

  swap-prague-03
                                                                                                                                                  foto: Shutterstock

 

Rádi obměňujete šatník nebo pořizujete vychytávky do domácnosti? Zároveň se někdy ztrácíte v materiálech a nakoupíte ukvapeně? Máte pocit, že už je věcí všude dost a chcete se smysluplně zbavit těch svých? Pak navštivte ve dnech 13. až 19. září v Pražské tržnici v Holešovicích První udržitelný obchoďák: Týdenní swap!

Objevíte zboží v kvalitě, kterou již ověřili předchozí majitelé. Najdete zde oblečení, domácí potřeby, knihy, dekorace nebo pokojové květiny. Nebudou chybět ani doplňky, hračky a dětské či sportovní oblečení nebo nerozbalená kosmetika.

Hlavně si ale můžete na vlastní kůži vyzkoušet tzv. "swapování" a další udržitelné návyky v praxi. Udržitelný obchoďák totiž není jen obyčejný bazar. Bohatý doprovodný program zaměřený na praxi i informace ohledně swapování a udržitelného života doplní také křest nové stolní hry Terra Futura, která vznikla ve spolupráci projektu Hra o klima s firmou Albi. Hra přenáší hráče do budoucnosti, kde budují města a průmysl a snaží se neznečistit krajinu.

V závěru týdne vás v rámci této akce čeká  také promítání dokumentu Velká zelená zeď z nabídky festivalu Země na talíři.

 

swap-prague-01
                                                                                                                                                  foto: swap_prague

 

 

Odneste si co potřebujete

Nejrozsáhlejší částí programu bude pravděpodobně největší swap na světě. Sami návštěvníci přinesou věci, které jim už posloužily – a je na čase, aby uvolnily místo v domácnosti a potěšily někoho dalšího. To může udělat každý, i vy. Přineste, co už nepotřebujete, přitom je to stále v dobré kvalitě. Organizační tým věci roztřídí, aby si mohli všichni návštěvníci pohodlně a přehledně vybírat. Jde o hravý způsob pořizování věcí s velkou výhodou: neplatí se za jednotlivé kusy. Prostě si koupíte vstupné, které pokrývá organizační náklady a obohacující doprovodný program plný přednášek a workshopů. Pak už je jen na vás, jestli si něco odnesete - to je swap, neboli vzájemná výměna.

Podmínkou i samozřejmostí je odnos rozumného množství věcí pro vlastní potřebu, slušnost, ukázněnost a sounáležitost.

“Atmosféra na akcích podporuje sdílení zdrojů, zkušeností a sbližování jedinců i generací. Proto se trend swapů dostává do srdcí široké veřejnosti a kdo neswapuje, dříve či později o tom minimálně uslyší,“ říká Kristýna Holubová, spoluzakladatelka neziskové organizace SWAP Prague, která tyto akce v Praze organizuje. “Věcí je všude dost, pojďme se konečně chovat zodpovědně k sobě navzájem i k přírodnímu prostředí a zdrojům, které spolu sdílíme - a nakonec tak i sami sobě. Začněme dnes, tady, tahle změna je pro každého bez rozdílu věku, platu…” dodává Kristýna.

 

Získejte praktické informace

„Navazujeme na úspěšné akce Týdenní swap z minulých let. Tentokrát se ale můžete těšit na ještě víc doprovodného programu, proto jsme zvolili komplexnější název: Týdenní Swap: První udržitelný obchoďák”, vysvětluje spoluzakladatelka SWAP Prague Lucie Poubová. Přibližuje také, jak celý nápad vznikl: „V roce 2016 jsme s Kristýnou udělaly první swap jen tak pro zábavu. Dnes to jsou nejen akce, ale také aktivní online komunita téměř třiceti tisíc lidí, kteří mezi sebou denně vyměňují spoustu krásných a užitečných věcí. Dlouho sníme o tom, že v Praze vznikne místo, kde bude možné nakupovat eticky a udržitelně, protože lokální přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob ekologického získávání věcí. Podobná místa napevno existují třeba ve Švédsku či Německu, my jsme se rozhodli vyzkoušet to zatím na sedm dní – a kdy jindy, než právě teď, kdy se všichni konečně zase vracíme k volnému setkávání.“


swap-prague-02
                                                                                                                   
                        grafika: swap_pragueBěhem celého týdne čeká na návštěvníky pestrý doprovodný program. Udržitelný přístup totiž spočívá nejen ve vzájemné výměně věcí, ale především v postupném přetváření spotřebních návyků, aby byly funkční a praktické. Nenakupováním, rozumným nakupováním, tříděním, recyklací a posíláním věcí dál můžeme nejen šetřit peníze, energii či planetu, navíc prodlužujeme životní cyklus mnoha výrobků. A právě o tom budou workshopy a diskuse na týdenním swapu.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

O SWAP Prague
SWAP Prague je kolektiv a od roku 2020 i nezisková organizace pořádající od roku 2016 akce pro přímou výměnu věcí mezi lidmi, sdílení, vzdělávání a setkávání. SWAP Prague také pořádá workshopy o textilu, udržitelném životě a módě s různými odborníky, a to nejen pro jednotlivce, ale také pro firmy a neziskové organizace. Součástí SWAP Prague je také živá online komunita sloužící pro praktickou výměnu věcí přes internet.