Do haly č.17 holešovické tržnice se v polovině října na týden vrací úspěšný Swap festival.

swap-02
                                                                                                                                                  foto: Shutterstock

 

Před rokem poprvé otevřel své brány První český udržitelný obchoďák v Pražské tržnici v Holešovicích. „16 tun donesených věcí a masivní ohlas tisíců návštěvníků nás jasně přesvědčil, že má smysl akci pořádat – takové místo prostě v Česku chybí,“ vysvětlují Lucie Poubová a Kristýna Holubová z neziskové organizace SWAP Prague. Proto se po roce rozhodly opět otevřít a zvou na První udržitelný obchoďák: PODRUHÉ. Pořadatelky směle odhadují, že rukama týmu projde tentokrát až 20 tun funkčních super věcí.

 

Druhá šance

Ve stylové Hale č. 17 v Pražské tržnici oět na týden vznikne na ploše 1000 m2  týdenní swap – tedy výměna věcí v kvalitě, kterou ověřili předchozí majitelé. Najdete zde oblečení, domácí potřeby, knihy, dekorace nebo pokojové květiny. Nebudou ale chybět ani doplňky, hračky a dětské či sportovní oblečení nebo nerozbalená kosmetika. Sami můžete přinést věci, které už nepotřebujete, mohou se totiž hodit někomu jinému. V minulém roce se takto na jednom místě sešlo působivých více než 16 tun věcí, které našly hned na místě nového šťastného majitele. To ale není vše – především vás čeká největší festival udržitelnosti. Letošním mottem je:

 

LOKÁLNOST – SOBĚSTAČNOST – NERŮST

V době diskusí o recesi a krizových scénářích toho, jak se budeme mít hůř, je toto zaměření víc než aktuální. Kristýna a Lucie na to jdou – pro ně již tradičně –  trochu jinak. Ví, kde se dá ušetřit chytře a tak, aby člověk nemusel slevovat ze svých standardů. Naopak, jak se chovat ještě etičtěji vzhledem ke všem zúčastněným, včetně planety.

 

ČAS NA ÚSPORY

Pro ilustraci finanční výhodnosti akcí swap vypočítávají pořadatelky: „Na naše akce chodí návštěvníci většinou čtyřikrát do roka a průměrně si odnesou věci v celkové hodnotě 6000 Kč – to je desetkrát vyšší hodnota, než kolik zaplatí na vstupném na akce během roku. Za tímto číslem se skrývá i velká úspora výrobních zdrojů – několik stovek až tisíc litrů vody, ušetřená ropa za dopravu nebo výrobu polyesterových oděvů…“ Dodávají, že se spolu se swapováním se podle nich nejvíce vyplácí i chytře a šetrně nakupovat. Ale finanční stránkou akcí to jen začíná.

 
„Daly jsme si ambiciózní úkol: Měníme hodnoty. Pak se dá celkem ušetřit, když nebažíte každý týden po novém tričku. Co ale místo toho najít za radost? I tato témata otevřeme v letošním festivalovém programu. Také během roku diskutujeme s potenciálními partnery, jak takové místo opravdu založit napevno. Jak jej rozjet a udržet, aniž bychom slevovali ze svých etických kritérií,“ dodávají Lucie s Kristýnou.

 

swap-01
                                                                                                                                                    foto: swap prague

 


Festival dovedností

Návštěvníky čekají nejen přednášky, ale také spousta interaktivních workshopů, ve kterých si osvojí užitečné praktické dovednosti pro více udržitelný, samostatný a lokální život, například:

● Od environmentalisty Tadeáše Žďárského se dozvíte, co stojí za ideou nerůstu.

● Získáte základy upcyclingu, tedy přeměňování odpadového materiálu a produktů v nové a kvalitnější.

● Zjistíte jak na udržitelný šatník, ale také se naučíte základy šití vlastního oblečení nebo vám švadlenka přímo na místě vaše oděvy opraví.

● Na diagnostiku a opravu můžete přinést taky drobné spotřebiče do Opravárny.

● Nebude chybět ani poradna pro zdravé rodičovství a pro ty nejmenší je přichystaný dětský koutek s hlídáním.

● Naučíte se základy výroby kombuchy i fermentace potravin a zjistíte, jak správně kompostovat.

Součástí bude také prezentace osvětové kampaně „Naběhni na změnu“ pro generaci Z. Jejím cílem je rozhýbat jednotlivce směrem k osvojení více udržitelných a uvědomělých návyků. Část kampaně sestává z ilustrací Barbory Idesové, která stojí poslední rok za veškerými vizuály a ilustracemi pro SWAP Prague.

 

Po celou dobu akce bude přistaven mobilní kontejner, kam bude možné odkládat věci, které už se pro výměnu nehodí. V rámci doprovodného programu bude představen koncept regrow a microgreens. Návštěvníci Prvního udržitelného obchoďáku zde mohou přinést i rozbité přístroje na půlhodinovou diagnostiku zdarma.  Vše vypukne už 18. října. Swap v Hale 17 bude otevřený každý den od 11:00 do 19:00 po celou dobu festivalu 18. – 24. října 2022.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podrobnosti o programu i všechny potřebné informace najdete na www.swapprague.cz