Sportovní kolekce pod taktovkou české designérky

sirka-olympijsky-sen-1

 

Co může českou olympijskou reprezentaci jasně charakterizovat? Podle mladé designérky Rebeky Hankové jsou to dva symboly: V jako Věra Čáslavská a české retro. Podle nich pak vytvořila sportovní návrhy, které by měly sloužit jako alternativní oděvní kolekce pro olympiádu v Tokiu 2020

 

sirka-olympijsky-sen-2

 

Mladou návrhářku Rebeku Hankovou ke kroku vytvořit módní kolekci pro české olympioniky inspirovalo zahraničí. „Olympijská kolekce funguje jako poznávací znamení. Je to prestižní záležitost a vizitka každé země,“ říká autorka kolekce. „Proto mě vždy mrzelo, že se ani nesnažíme přiblížit se ke kvalitě kolekcí ostatních zemí, od návrhu Christiana Louboutina pro Kubu po švédskou kolekci od H&M,“ dodává Rebeka Hanková, studentka faktulty textilní TUL v Liberci. Svou kolekci vytvořila jako bakalářskou práci s názvem Můj olympijský sen.

 

sirka-olympijsky-sen-3

 

Její návrh spojuje českou a japonskou kulturu. Ke ztvárnění Hanková vychází z japonského motivu skládaného papíru origami. Ten se promítá do skladů v různých částech oděvu a často tak vytváří písmeno V, odkazující na úspěchy Věry Čáslavské na LOH v Tokiu 1964. „Pro Tokio byla jasná volba Věra Čáslavská, vrcholová sportovkyně ztělesňující dokonalou sportovní eleganci, která na LOH v Tokiu 1964 získala čtyři medaile, z toho tři zlaté. Čáslavskou dodnes obdivují i v Japonsku, proto bude její odkaz fungovat jako propojení obou kultur,“ vysvětluje studentka fakulty textilní.

Olympijská kolekce je k vidění je na právě probíhajícím Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku (psali jsme ZDE).