Netradiční řešení Ester Geislerové a Josefiny Bakošové baví

ester-a-josefina

Foto: archiv návrhářské dvojice Ester Geislerové a Josefíny Bakošové 


Tvůrčí tandem Ester Geislerová a Josefína Bakošová na české scéně debutoval v roce 2016. Ani o tři roky později dvojici neopustila originalita a svěžest, s níž tehdy rozčeřila vody tuzemské módy. V kolekci To a jen sen, kterou návrhářky představily v polovině března, předvedly, že je stále baví jít svou vlastní cestou. Jejich řadu nočních košilek si totiž neobléknete večer do postele, ale naopak v nich můžete hrdě vyrazit do víru velkoměsta. Ačkoliv se hrdě hlásí k inspiraci ze světa snů, jsou to šaty. Košil(k)ové šaty.


Co bylo impulzem k vytvoření vaší nové kolekce a jak souvisí s těmi předchozími?

Josefina Bakošová: Naše kolekce na sebe navazují. První byla Manifesto, kde jsme se nechaly inspirovat vztahovými větami. Potom jsme pracovaly a pracovaly a zjistily jsme, že často používáme věty jako ‚Já už nemůžu‘ a ‚Mám toho dost‘. Proto jsme udělaly kolekci Manifesto/Emet, kde se ty věty objevují. A na základě toho jsme se víc a víc bavily o tom, že bychom chtěly v našich životech víc prostoru pro odpočinek – moct na chvíli vypnout a užívat si snění. Jak jsme se o tom stále bavily, přišel nápad na tuto kolekci, která se jmenuje To a jen sen.

Ester Geislerová: Tématem je relaxování, denní snění. Toho jsme si ale při přípravách kolekce moc neužily. Odpočinula jsem si až teď, když jsem odjela na týden na Floridu. Aby to nebylo tak jednoduché, vrátila jsem se večer před představením kolekce, takže jsem stále taková omámená. Jet lag dělá své.

 

Uvádíte, že inspirací při tvorbě kolekce pro vás byla také zpěvačka Marie Kieslowski. Co stálo u zrodu této spolupráce a jak vlastně v praxi vypadalo takové propojení světa tónů a módy?

JB: Když tvořím své módní kolekce, tak funguju s hudbou. Ať je moderní nebo vážná, musím ji mít puštěnou. Je to pro mě velice inspirativní prvek. Marii Kieslowski znám už dlouho, chodím na její koncerty a je pro mě symbolem inspirativní a zajímavé ženy. Když jsme mluvily o snění, napadlo nás ji oslovit a jí se ta myšlenka moc zalíbila. Představily jsme jí kolekci a vysvětlily, co má být poselstvím. Ona nám pak na oplátku přinesla řadu svých nápadů, až vlastně vznikl takový soundtrack naší kolekce, kterým je píseň Ukolébavka.

 

ester-a-josefina1

Foto: archiv návrhářské dvojice Ester Geislerové a Josefíny Bakošové 

 

Na poli módy fungujete pod značkou Ester & Josefina. Jak se zrodil nápad začít navrhovat společně?

JB: Začaly jsme kabelkami Pepieta a vůbec jsme tehdy nepřemýšlely o nějaké módě. Obě máme děti a měly jsme je dost mladé, takže jsme se s nimi často potkávaly. Obě navíc máme dcery, které toužily po krásné a originální kabelce. Když jsme se tak potkávaly při procházkách, slovo dalo slovo a my si řekly, že zkusíme těm našim holčičkám vytvořit nějaké hezké kabelky. Nad tím jsme se začaly scházet. Zanedlouho jsme zjistily, že se nám spolu skvěle pracuje. Každá děláme trochu něco jiného a dohromady se výborně doplňujeme. Já navrhuji, můžu to konzultovat s Eťou, ta má zase jiné umělecké vlohy. Ta interakce je skvělá.

EG: Moje dcera se vždy ráda převlékala a potrpěla si na kabelky. Ty prakticky nedala z ruky, i když byla na houpačce nebo na lyžích, tak vždy měla kabelku. A křídla. Ta také nesměla chybět.

 

Jak si vaše dcery rozumí s módou? Budou z nich vaše následovnice?

EG: Dcera se zajímá o módu od malička. Navrhuje sama, má prográmky a radí mi, co mám nosit. A někdy si ze mě dělá legraci, že se neumím oblékat. Vážně tomu rozumí, má dobrý vkus.

JB: Já mám tři dcery a je legrační, že to tak úplně nevypadá, že by se vydaly v mých stopách. Výjimkou je ta nejmladší, tu baví látky, tak jí je nosím z ateliéru a ona si je stále špendlí a dělá, že má nové šatičky. Pro mě je to zajímavé, protože je z dcer první, kterou to oslovilo. Nejstarší má ambice fotit a točit videa, ráda by na FAMU na kameru, takže jsem strašně šťastná, že se v té profesi najednou vlastně objevil takový můj partner, který mi může fotit kolekce a točit videa. Je to úžasné.

 

Interview: Michaela Kratochvílová, Burda Style

PR zastoupení: Linda Vojancová, blue gekko 

 

ester-a-josefina2

Foto: archiv návrhářské dvojice Ester Geislerové a Josefíny Bakošové