Vrcholem podzimní edice pražského týdne módy byla včerejší přehlídka renomované české designérky a profesorky pražské UMPRUM.

lr-uvod
                                                                                                                                                                                 foto: Petr Vágner, MBPFW

 

Praha patří v prvních zářijových dnech módě. Pomyslným vrcholem právě probíhajícího týdne módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week byla úterní zdvojená přehlídka první dámy české módní scény, Liběny Rochové.

 

Nejnovější kolekce české legendy oděvnho designu a její značky LR je inspirována obrazem Petra Kvíčaly, který je výraznou osobností české abstraktní malby.


lr-05
                                                                                                              
                                                          foto: @oz_cz
   


„Nová kolekce pokrývá širokou škálu řemeslného přístupu. Najdete v ní vysokou krejčovinu, kterou reprezentují oversized kalhotové kostýmy, mušelínové dlouhé róby i dlouhé tylové šaty s efektem 3D, kde je velký podíl ruční práce. Nechybí zde však ani režim modelové konfekce, prezentované například v sekci bavlněných šatů ve variantě jednobarevné i s tiskem,“ popisuje svou nejnovější módní řadu její autorka.


  lr-01
                                                                                                                                                    foto: @arturkoff

 

Modely jsou podle kreativního přístupu rozděleny do několika sekcí. První část kolekce zahrnuje výrazné jednobarevné oděvní monolity, které vychází ze základních barev Kvíčalova obrazu.  Klasická saka v pánském pojetí a oversized stylu s atypickými detaily doplňují široké kalhoty. Tuto část kolekce doplňují ručně šité rukavice z dílny Ludmily Osičkové.

 

  lr-03
                                                                                                                                                foto: @arturkoff
                          


Další ze sekcí přináší například úpletové modely vzniklé ve spolupráci s designérem Marcelem Petránkem, držitelem titulu Van Graaf Junior Talent, zaujme i kolekce modelů zdobených speciální technikou tisku, který vytváří dojem 3D. Významnou roli v části představeného cyklu zastávají také výrazné šperky z plexiskla, vzniklé ve spolupráci s Magdalenou Rajnohovou. Závěr přehlídky patřil hedvábí a polyesteru v luxusním provedení, které propojil jednolitý barvený tón a barevné hra s odstíny na velkoryse střižených mušelínových šatech.

 

lr-02
                                                                                           
                                           foto: @arturkoff


„Ráda nosím černou barvu pro zklidnění, ale uvnitř hýřím barvami. Právě proto jsem pro novou kolekci zvolila název Inside 23,“ vysvětluje Liběna Rochová. „Přeji si, aby kolekce vyjadřovala radost, lehkost a velkorysost, aby byla nadčasová a optimistická.“

 

lr-04
                                                                                                                                  Liběna Rochová | foto: @oz_cz

 

Modely Liběny Rochové vždy respektují paměť látky. V oděvní formě zde hraje nezastupitelnou roli dialog vlny s hedvábím, díky kterému vyniknou látky v pohybu. Celou kolekci pak podtrhuje obuv, kterou realizovala dílna Vladimíra Bábora.

 

„Nová kolekce pokrývá širokou škálu řemeslného přístupu. Najdete v ní vysokou krejčovinu, kterou reprezentují oversized kalhotové kostýmy, mušelínové dlouhé róby i dlouhé tylové šaty s efektem 3D, kde je velký podíl ruční práce. Nechybí zde však ani režim modelové konfekce, prezentované například v sekci bavlněných šatů ve variantě jednobarevné i s tiskem,“ uzavírá autorka.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liběna Rochová

Na české scéně, kterou velmi často zastupuje v zahraničí /výstavy a přehlídky ve Vídni, Paříži, Lyonu, New Yorku, Dusseldorfu, Los Angeles/ působí řadu let. Navrhuje divadelní, filmové a scénické kostýmy, umělecké objekty na tělo, toalety pro vystoupení zpěvaček i běžné civilní zakázky, kolekce pret-a-porter a samozřejmě i kolekce unikátních modelů. Zaměřuje se na volnou a individuální tvorbu, která je více otevřená výtvarné než ryze oděvní formě. V roce 1999 založila Studio LR pro konzultační činnost a ateliér na realizaci oděvů na zakázku. V letech 2005 až 2010 provozovala Studio LR-galerie, které se cíleně věnovalo podpoře mladých designérů. Od roku 2008 vede Ateliér designu oděvu a obuvi na UMPRUM. Každoročně představuje svou tvorbu prostřednictvím autorské módní přehlídky. Zabývá se také navrhováním skleněných šperků. V říjnu roku 2017 získala profesuru v oboru Architektura a design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Je nositelkou několika prestižních ocenění. Každoročně se její jméno objevuje v nominaci na ceny Czech Grand Design. 

 

V roce 2015 získala ocenění Módní designér roku a Grand designérka roku v rámci předávání cen Czech Grand Design. V  spolupráci s nadací DEBRA ČR vytvořila spolu s výtvarníkem Lukášem Musilem oděvní značku NADOTEK na podporu osob s nemocí motýlích křídel. Díky tomuto počinu se v roce 2019 zařadila do finální trojice nominovaných na cenu Czech Grand Design v kategorii Módní designér roku. V roce 2020 byla časopisem Forbes zařazena mezi nejvlivnější a nejvýznamnější ženy České republiky. V roce 2022 vstoupila do síně slávy Czech Grand Design. Spolupracuje s organizací UNICEF v rámci projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě - je patronkou benefiční aukce panenek známých osobností, jejíž výtěžek pomáhá dětem v zemích třetího světa.