Znáte tradiční balijský oděv? Máte chuť si o něj zasoutěžit? 

  4

 

Pestré barvy a rozmanité vzory – na první pohled působí balijské oděvy velmi extravagantně, přesto má jejich nošení svá pevná pravidla. Pro spirituální ceremonie se používají ty v bílé barvě, pro smuteční obřady v černé, pro různé slavnosti volí pánové tmavší tóny, zatímco ženské šaty překypují pestrými odstíny...

 

A jak tedy vlastně vypadá tradiční ženský model? Skládá se ze čtyř hlavních částí a těmi jsou kamen, kebaja a také dva pruhy látky (pásky sabuk a selendang).

 

Kamen (neboli sarong) je dlouhý pás tkaného nebo batikového plátna obtočený kolem pasu a visící téměř až na zem jako dlouhá sukně. Následuje sabuk, široký a dlouhý pruh látky, který se nosí několikrát ovázaný kolem trupu mezi horní částí boků a břichem až přes prsa. Výsledný bandážový efekt se překryje blůzou nebo-li kebajou, která má rukávy až po zápěstí, v pase se zužuje a padá dolů přes boky. A nakonec se přes halenku váže dekorativní pásek selendang.

 

3

 

Kebaya jako taková je ale poměrně novou součástí tradičního balijského oděvu, kterou zavedli nizozemští kolonisté. V současné době navíc podléhá právě tato část oděvu módní trendům a mladé dívky nosí často průsvitnější halenky z krajek s výstřihem do tvaru V.

 

  1

 

Škála vzorů a nádherných výrazných barev sarongů je nekonečná, a tak není divu, že oslovila mnoho designerů a módních návrhářů,  pro které se staly místní látky nekonečným zdrojem ispirace a místem k tvorbě. Máte-li chuť vyhrát jeden ze čtyř sarongů, pak stačí když se zapojíte do soutěže na našem profilu na Facebooku

Výherce vyhlásíme již v pondělí 19. června. 

 

sarong