Park před pražskou Portheimkou ožije unikátní přehlídkou

kimono-uvodni

 

Krásu a tajemství japonských kimon ukáže ve čtvrtek 21. září v parku před pražskou galerií Portheimka Kimono show, ojedinělá komentovaná módní přehlídka, za kterou stojí významná japonská stylistka Kumie Holý. Program začíná ve 20 hodin, vstupné je zdarma.

 

„Chceme ukázat zejména modely z 20. a 30. let minulého století, tedy z doby, kdy na japonskou módu výrazně působily evropské vlivy a objevovaly se v ní prvky secese a Art deco,“ říká Kumie Holý. „Japonky v té době zažívaly první vlnu emancipace. Jejich kimona hýřila okázalou pestrobarevností a vzorováním. Vycházela z několikasetleté tradice, a přitom byla nově extravagantní, šlo v podstatě o revoluční přístup, ale i zcela nový design,“ popisuje.

 

kimono-1

Kumie Holý a Petr Holý. Foto: archiv Petra Holého

 

“Kimono není jen dámské oblečení, ale umělecké dílo. A není to jen otázka módy. Je to životní styl,” pokračuje Kumie Holý, manželka japonologa a dřívějšího ředitele českého centra v Tokiu Petra Holého, který v japonské metropoli žije již dvacet let. “Chceme také návštěvníkům ukázat, že i japonské kimono může být zpestřením jejich každodenní módy. Že kimonová kultura není cosi upjatého a vhodného jen ke slavnostním příležitostem, ale je to věc stále živá a inspirující,” dodává.

 

 “Rádi dáváme prostor nevšedním a zajímavým akcím, které kulturu ukazují i jinak než je v uměleckých galeriích běžné. A Kimono show je jedna z nich,” říká ředitelka Galerie Portheimka Jaroslava Malíková.

 

kimono-2

Kumie Holý. Foto: archiv Petra Holého

 

Kumie Holý měla ke kimonové kultuře blízko již díky své babičce, která toto tradiční japonské oblečení ručně šila. A take díky matce, jež byla profesionální stylistkou. Specializuje se zejména na modernistické retro kusy kimon z 20. a 30. let minulého století. V Japonsku Kumie pracuje ve specializovaném salónu, kde ženám radí, jak kimono oblékat. V Praze je spoluzakladatelkou spolku Momi, nazvaném podle vzácné šarlatové látky na kimona.

 

Více informací na  www.galerieportheimka.cz