Fair trade módní kolekce z denimu šetrná k životnímu prostředí

uvodni

Foto: Hessnatur, Marina Chaboune/Hessnatur

 

Pravděpodobně bychom jen stěží našli jiný kousek oděvu, který bychom nosili častěji, než právě džíny. Ať už máte v oblibě ty s ošoupaným vzhledem, či spíše klasické, tmavě modré, jejich společným jmenovatelem je vždy denim.

 

Pokud se občas zamýšlíte nad tím, jakým způsobem získává tento jedinečný materiál svoji typickou barvu a zda je vůbec možné produkovat ho v ekologickém duchu, bez škodlivých chemikálií a zároveň ve fairtrade podmínkách, bude pro vás jistě milým překvapením, že v současné době existují na trhu i skutečně ekologické módní značky. Jednou z nich je také německá společnost Hessnatur, která již od nepaměti zpracovává pouze přírodní bavlnu z ověřených zdrojů, a to přímo ze sklizně malých afrických pěstitelů z oblasti Burkina Faso.

 

2  

Bavlna je hnojena výhradně mrvou či mulčovací kůrou a příze následně získávají svůj typický odstín modrým barvivem – indigem, jež je pro zdraví pracovníků i pokožku koncových zákazníků zdravotně zcela nezávadné. Typické džínovinové efekty navíc vznikají laserem nebo vlivem ozonu namísto chemie, díky čemuž dochází k cenné úspoře vody.

 

3  

Jarní kolekce Hessnatur zahrnuje modely přesně podle aktuálních trendů – nechybí zkrácené délky kalhot, oblíbené culottes i nová interpretace klasické halenky, tentokrát však s tulipánovými rukávy a skrytou knoflíkovou lištou.

 

1