Ponožky od babičky plete už přes 200 seniorek. Nosí je i Forrest Gump

elpida-uvod  
                                                                                                                                                                   foto: Elpida

 

Nápaditý projekt proseniorské organizace Elpida se ani v době koronaviru nezastavil. Naopak, dvě stovky babiček z celého Česka, které doma pletou originální ponožky z darované vlny, během pár měsíců napletly 15 tisíc párů ponožek, víc než za celý minulý rok. V nové kampani do nich Elpida oblékla filmové hrdiny, třeba Forresta Gumpa nebo Achilla. Výtěžek z jejich prodeje jde nejen pletařkám, ale také na podporu projektů, které Elpida pro seniory připravuje.

 

Každá z pletařek má svůj styl, každý pár je originál. Jejich prodejem Elpida podporuje nejen samotné pletařky, ale také aktivity pro seniory v kulturně vzdělávacím centru, které provozuje. Projekt, který funguje již od roku 2015, dostal v době koronavirové krize nečekaný rozměr - umožnil totiž seniorkám, které patří k nejohroženější skupině, zůstat doma a mít přitom smysluplnou činnost.

“Babičky pletly jako o život, museli jsme je dokonce trochu brzdit. Ale věřím, že o jejich s láskou pletené ponožky bude zájem, a ony tak budou moci pokračovat v tom, co tak rády dělají,”  říká koordinátorka projektu Andrea Eržiaková.

 

Pletení ponožek přináší seniorkám především radost ze smysluplné činnosti. “Jsem třináct let v důchodu. Dříve jsem pracovala v tiskárně, kde jsem byla díky různorodosti práce velice spokojená. Na pletení ponožek mne baví, že si mohu vymýšlet vzory a měnit barvy. Pletu kvůli odreagování, poslouchám u toho rádio,” říká jedna z pletařek Ludmila Šprcová.

 

  elpida-babicky  
                                                                                                                                                               foto: Elpida

 

A letos je opravdu z čeho vybírat. V rámci nové kampaně, která startuje 12. října, totiž Elpida oblékla originální ponožky slavným filmovým hrdinům. No řekněte, kdo by nechtěl mít stejné ponožky jako Forrest Gump, Achilles nebo Vincent z filmu Pulp Fiction? Po filmech jsou pojmenovány i tři nové kolekce: Forrestovky, Achillovky a Pulpky.

 

  elpida-babicky-filmovky
                                                                                                                                                        foto: Elpida

 

 

Soutěž: vyhraj nový Achillovky!

S kampaní startuje také soutěž o 50 párů Achillovek. Prověřte své filmové znalosti v jednoduchém kvízu na www.ponozkyodbabicky.cz a zkuste vyhrát nebo si ponožky rovnou koupit. Protože ponožky od babičky zahřejí a pomohou, na srdci i na nohou.

 

 

Co je Elpida
Elpida znamená řecky naděje. Je to také jméno neziskové organizace, která už od roku 2002 pomáhá seniorům zůstat se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta OLD’s COOL mění pohled na stáří. Provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů 800 200 007. Vydává časopis Vital. Založila značku Ponožky od babičky a realizuje řadu mezigeneračních projektů.