Značka proslulé ikonické obuvi hlasí spolupráci s umělcem, jenž rád překračoval hranice

sirka-martens-uvod
                                                                                                                                                               foto: archiv

 

Vliv osobnosti Keitha Haringa na uměleckou komunitu nemá obdoby. A ačkoliv jeho jméno nemusí být všem povědomé, jeho umění se vrylo společnosti do paměti. Není divu, s jeho prací se setkáváme dennodenně. Na tričkách, na fasádách budov nebo na interiérových doplňcích. Teď legendární umělec rozzáří ikonické Dr. Martens.

V rámci spolupráce se nyní, mnoho let po své smrti, zařadí mezi skupinu tvůrců, kteří se nebojí jít proti běžným uměleckým konvencím, zcela v duchu značky Dr. Martens. Unikátní styl kreslení, barevnost a hravost Keitha Haringa našla inspiraci v nespoutaném newyorském životě s kořeny v sociálním aktivismu. Jeho genialita spočívá v umění, kdy běžnou kresbou vyzařující pozitivní energii a přístupnost zároveň zpochybňuje letité autority. Harinogva graffiti upoutala pohled každého kolemjdoucího, ale vždy se v nich ukrývalo více, než bylo patrné při letmém pohledu. A to platí dodnes.

  sirka-martens-uvod-02
                                                                                                                                                           foto: archiv

 

Umělec, který celý život vedl boj proti konvencím a stavěl se na stranu utlačovaných, pokračuje i ve 21. století svým odkazem ve vytváření rozruchu. Touto kolekcí tak Dr. Martens vzdává hold tvůrci, s jehož smýšlením se významně  ztotožňuje. Ikonické modely Dr. Martens ožívají hravými Haringovými graffiti s pestrými detaily na tkaničkách. Nechybí známá andělská křídla, štěkající pes nebo provokativní kresby bezpohlavních jedinců.. V České republice budou modely z kolekce Dr. Martens x Kieth Haring exkluzivně k dostání ve Freshlabels, na Slovensku je seženete v Shooos.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O Dr. Martens:
Již od roku 1960 jsou boty Dr. Martens typické svým žlutým prošíváním, drážkovanou podrážkou a okovanou špičkou. Původně byly modelem obuvi určenýmpro dělnické profese. Nad tehdejší konkuencí vynikaly pohodlností, odolností a lehkostí. Postupně si značka získala náklonnost mnoha individualit, je oblíbená muzikanty i různými subkulturami, tedy lidmi, kteří vystupovali či vystupují z davu a jejich cesta sebevyjádření byla doprovázena právě párem těchto nepřehlédnutelných bot. Některé věhlasné nositele 'Martensek' uhranula jejich pohodlnost a trvanlivost, tak potřebná pro svět koncertů a divokého životního stylu, pro jiné jsou tyto ikony pouliční módy vlajkou postoje a síly jedince.