Zvládnete se i vy měsíc dopravovat do práce na bicyklu, pěšky nebo poklusem?

sirka-na-kole

 

Plán je jasný: celá země bude v květnu jezdit Do práce na kole. Proč? Je to zábava s kolegy, postaráte se o čistější ovzduší a dostanete se do lepší kondice. Přidáte se? 

 

Začala registrace do celostátní výzvy Do práce na kole, která se letos uskuteční již podesáté. Loni se do výzvy zapojilo téměř 20 tisíc nadšenců z asi 2 600 společností. Registrovat se můžete na www.dopracenakole.cz

 

„Nejsem žádná velká sportovkyně, ale pár ranních kilometrů na kole mě vždycky naladí na nový den. Zároveň se alespoň trochu hýbu, dostávám do formy. Našla jsem si svou oblíbenou a zároveň  bezpečnou trasu a tahle forma přepravy mě tak chytla, že jsem se letos zapojila také do Lednové výzvy,“ popisuje Nikola, jedna z 6 000 pražských účastníků jarní akce. 

 

Pohybem proti kilům i depresím

 „O tom, že má pohyb na vlastní pohon pozitivní účinky na fyzickou i psychickou kondici, už dnes nikdo nepochybuje. My ale chceme pomoci i našim městům. Změnit dopravní chování obyvatel a díky anonymizovaným datům o jejich trasách také jednat o zlepšování infrastruktury s jednotlivými radnicemi,“ popisuje hlavní koordinátor výzvy Honza Haruda z AutoMatu. 

 

Klíčová je pravidelnost

Velkou novinkou ročníku 2020 je také navrácení výkonnostní kategorie blíž původnímu smyslu. „Naším cílem je, aby lidé změnili své dopravní chování dlouhodobě, a ne, aby během pár týdnů podávali extrémní sportovní výkony. Tohle směřování se nám ale v posledních letech poněkud vymklo z rukou. Proto chceme letos ještě více posílit klíčovou pravidelnostní kategorii a kilometry naježděné na výkon neodměňovat. Naopak – nově bude možnost přispět nasbíranými kilometry na jeden ze tří vybraných projektů,“ popisuje Jan Haruda. Podpořit bude možné léčbu onkologicky nemocných dětí, práci s lidmi s psychickými problémy a cyklorikšu pro vyjížďky seniorů. 

 

Nejvýhodnější registrace

Registrace do výzvy Do práce na kole je nejvýhodnější během března, v dubnu potom ve dvou vlnách zdražuje. Každý účastník dostane jako každý rok tričko nebo nákrčník, které fungují také jako vstupenky na různé doprovodné akce. 

 

Více informací a možnost registrace najdete na www.dopracenakole.cz