Laboratorně vytvářené diamanty pomalu nachází své místo na šperkařském trhu.

diamanty-uvod

                                                                                                                                                          Foto: www.tiami.cz

 

Vytvořit syntetický diamant už není jen záležitost napínavých sci-fi filmů, do šperkařského průmyslu pomalu proniká nový trend v podobě tzv. lab-grown diamantů, tedy laboratorně vytvořených kamenů, které  však vykazují naprosto shodné vlastnosti s přírodními kameny, a to po stránce fyzikální i chemické. Uměle vytvořené diamanty jsou od těch "pravých " takřka nerozeznatelné, odhalí je jen složitá laboratorní zkoumání.

 

diamanty-uvod-2

         Laboratorně pěstované diamanty se mohou pyšnit nejvyšší kvalitou 2a, kterou má pouze 1% přírodních diamantů. 


A proč vlastně umělé diamanty vznikají? Důvodem je především omezené množství přírodních kamenů. Syntetické diamanty sice nikdy nebudou zajímavou finanční incesticí, jejich kouzlo je ale v postupně klesající pořizovací ceně,  s ohledem na rychle se vyvíjející nové odvětví, a především v jejich estetické funkci v novodobém šperkařství. Dostupnost šperků s uměle vytvořenými kameny je podstatně příznivější, než v případě přírodních skvostů. Pro jejich využití tedy hraje i dnes tolik probírané téma ekologie a ohledu k životnímu prostředí, těžba přirodních kamenů totiž udržitelnost a šetrný přístup k planetě rozhodně nereprezentuje. Díky těmto aspektům se stávají umělé kameny velice populárními i mezi slavnými lidmi. Oblíbila  si je například Meghan Markle, Lady Gaga nebo Beyoncé a do jejich výzkumu investuje peníze i Leonardo DiCaprio.


diamanty-uvod-3

 

Lab-grown diamanty jsou vyráběné dvěma způsoby - Metodou CVD (Chemical Vapor Deposition), při které vzniká chemická depozice plynné fáze vodíku a metanu a metodou HPHT (High-pressure High-temerature), která při výrobě využívá vysokou teplotu a tlak. Díky těmto metodám vznikají naprosto dokonalé diamanty bez jakéhokoliv barevného nádechu. Takovému diamantu se říká alfa a je zcela k nerozeznání od přírodního kamene.

 

diamanty-uvod-1

 

První českou kolekci s laboratorně vytvářenými diamanty můžete najít u společnosti Tiami, která spolupracuje s  řadou předních českých šperkařů. Pro ty, kterým nejen morální důvody a myšlenka šetrného přístupu k životu doposud bránily v pořízení úchvatného šperku s pravými kameny, jsou laboratorně vznikající diamanty skvělou alternativou, která splňuje etické i estetické parametry dokonalého doplňku.