Kolekce pomocí 3D tiskárny

Nejočekávanějším zahraničním hostem devátého ročníku festivalu designSUPERMARKETu je izraelská módní návrhářka Danit Peleg, která v Praze představí svou módní kolekci vytvořenou pomocí 3D tisku.


danit-bila


Celý módní svět i média jako New York Times, Wall Street Journal, Vogue či Elle ohromila Danit Peleg unikátním spojením módy a nejnovější technologie a během měsíce se tak z absolvující studentky stala hvězdou. Rozpoutala diskusi o módní revoluci, když jako první svou pětidílnou kolekci včetně bot a doplňků vytiskla pomocí běžné uživatelské 3D tiskárny. Tím posunula svět módy blíž k budoucnosti, kdy si budeme moci, jak sama říká, tisknout oblečení z pohodlí domova.


danit-cervena


Jak tisknout 3D módu?

Danit Peleg je první návrhářkou na světě, která využívá pro 3D tisk svých modelů běžnou spotřebitelskou 3D tiskárnu Witbox. Všechny kousky doma tiskne na A4 formát a poté je ručně lepí. Tento proces je nesmírně časově náročný, některé modely trvalo vytvořit déle než 300 hodin. Kromě toho za precizními 3D modely, jejichž struktura vypadá jako krajka, stojí 2000 hodin vývoje a experimentování s tiskovými materiály. Běžná vlákna používaná pro 3D tisk jsou totiž příliš tuhá, a tak po devíti měsících výzkumu Peleg zvolila na zhotovení svých modelů inovativní vlákno Fila Flex, které je dostatečně poddajné a pružné na 3D tisk oděvů. Inspirací pro samotný design oděvů pak byla buněčná struktura, kterou vyvinul inženýr Andreas Bastian, a obraz Svoboda vede lid od romantického malíře Eugene Delacroixe. Peleg klasický obraz upravila tak, že vypadal jako 3D obraz a poté pracovala s trojúhelníky, které vyšly napovrch v kompozici malby.


proces


Danit Peleg vytiskla pět kompletních modelů včetně bot a doplňků. Návrhářka vidí v 3D tisku revoluční možnosti. „Jen si představte ten potenciál. Je vám zima? Vytisknete si svou vlastní bundu. Cestujete bez zavazadla? Vytiskněte si oblečení v hotelovém pokoji. Brzy budeme schopni navrhovat, sdílet a tisknout naše vlastní oblečení přímo z domova,“ říká Peleg. Světově úspěšnou 3D kolekcí uzavřela své studium na izraelské univerzitě inženýrství a designu v Shenkaru. Po závěrečné přehlídce v Shenkaru se ze dne na den stala celebritou. Od července letošního roku svou kolekci prezentovala v New Yorku, San Franciscu, Honkongu, São Paulu a dalších světových městech. Fascinující na Danit Peleg je její vizionářské myšlení při realizaci kolekce i uvažovaní způsobu jejího šíření. Nechce své modely prodávat, chce prodávat soubory s návrhy a dát tak zájemcům možnost vlastního tisku jejích modelů kdekoliv na světě. 

 

danit-zelena


Exkluzivně pro návštěvníky designSUPERMARKETu bude Danit Peleg prezentovat svou módní tvorbu v pátek 11. prosince od 18:30 v Kafkově domě na Staroměstském náměstí. Kromě Peleg navštíví designSUPERMARKET další významní hosté ze zahraničí – zástupci módní platformy FASHIONCLASH z Maastrichtu, izraelští návrháři Muslin Brothers, Ezekiel Design či Two Tone a skupina sedmi designérů ze Slovinska. 

 

danit-cerna

  

DesignSUPERMARKET navštíví také návrháři z Izraele, Holandska a Slovinska

Izraelskou módní scénu zastoupí na designSUPERMARKETu kromě Peleg tři další návrháři. Po loňském úspěchu se i letos objeví extravagantní a svěží módní značka Muslin Brothers. Poprvé se v Praze bude prezentovat izraelský designér a šperkař působící pod značkou Ezekiel Design a také sofistikovaná módní značka Two Tone. Mezi další lákavé zahraniční hosty festivalu patří nizozemská designérská trojice Jivika Biervliet, Bluedenimes a Manon Boertien z platformy FASHIONCLASCH. Slovinsko představí designérský tým SOTO – sedm designérů, sedm příběhů o tradiční slovinské tvorbě v moderním městském hávu. Všichni tito hosté vystaví svá díla v rámci prodejní přehlídky.

 

Návštěva izraelských hostů Danit Peleg a Muslin Brothers v České republice se uskuteční díky spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael a módním webem fashionbook.cz. Prestižní festival FASHIONCLASH přijede do Prahy díky spolupráci Holandské ambasády.


O designSUPERMARKETU

DesignSUPERMARKET je mezinárodní festival současného designu. Jeho ambicí je vytvářet kontinuální platformu pro vystavování a prodej autorské tvorby nastupující generace českých i zahraničních designérů z oblastí produktového designu, módy, šperku, grafického designu a ilustrace. Festival zároveň představuje akci se společenským přesahem – plní funkci centra neformálního setkávání osobností designu s lidmi, kteří projevují zájem o současné kulturní dění a urban scénu. Klade si za cíl co nejzodpovědněji přiblížit design širší veřejnosti a propagovat tvorbu mladých autorů. Design je přitom prezentován v širším měřítku jako součást životního stylu každého jedince.  

 

anotace-designsupermarket