Šicí stroje Burdy Style posloužily umělcům iniciativy Umění pomáhá při šití roušek pro seniory nebo lidi bez domova.

umenipomaha01

Vybavení dílny Burdy Style, které jindy slouží našim účastnicím kurzů šití, využili v době pandemie dobrovolnící z řad iniciativy Umění pomáhá. 55 studentů a umělců s pomocí našich šicích strojů do dnešního dne vytvořilo více než 3400 ochranných roušek.

 

Základní ochrana pro rizikové skupiny

Redakce iniciativě své momentálně nevyužité stroje zapůjčila, aby podpořila jejich snahu vybavit rouškami seniory z pečovatelského domu v Krásné Lípě, lidi bez domova nebo pacienty onkologického oddělení pražské Všeobecné fakultní nemocnice.  Za stroje usedli umělci a studenti z vysokých uměleckých škol, které iniciativa Umění pomáhá sdružuje.

 

umenipomaha03

                                                                                                              Dobrovolnice #umenipomaha Markéta Kubešová a Štěpánka Ševčíková

 

umenipomaha02  

M. Lhotová, B. Kotěšovcová a Anna Tran jsou módní návrhářky a studují na pražské VŠUP v Ateliéru módní tvorby 

 


Platforma sdružující umělce a studenty umění

Iniciativa byla spuštěna, stejně jako mnoho dalších podobných projektů v dnešní neobvyklé době, jako reakce na situaci vzniklou v období pandemie. Nedostatek ochranných pomůcek nejen v odborném prostředí, ale i mezi obyčejnými lidmi, většinou z rizikových skupin, spustil vlnu součinnosti umělců z oblasti volného i užitého umění, přinutil je zasednout ke strojům a nejen svým blízkým, kteří byli chorobou ohroženi, vytvořit  alespoň základní způsob ochrany. 

"Naším cílem bylo vytvořit platformu ke sdružení profesionálních umělkyň, umělců, studentek a studentů vysokých uměleckých škol a koordinovat naše společné úsilí v boji proti viru COVID-19," píše se v průvodní zprávě, která vysvětluje vznik iniciativy Umění pomáhá. Najít ji můžete na webové adrese iniciativy umenipomaha.org, stejně jako další informace o tomto dobročinném projektu, jednoduchý návod na domácí výrobu roušky nebo další způsoby jak organizaci podpořit. Ať už jako další dobrovolník nebo přispěvatel materiálem či finančními prostředky. 

 

umenipomaha04

 Jeden ze čtyř iniciátorů #umenipomaha Hynek Alt, český visuální umělec a vedoucí Ateliéru fotografie a nových médií na pražské FAMU


foto: #umenipomaha