Prošla sice změnami, ale důležité zůstalo - láska k šití. Jak to všechno tehdy začínalo? 

sirka-jubileum-1

 

Burda letos slaví velké jubileum! Vydejte se s námi na napínavou cestu časem až tam, kde to kdysi dávno všechno začalo... Představujeme vám historii magazínu, jenž ovládl svět

 

 1 TĚŽKÝ START

 

Jedna žena, jejích 48 spolupracovnic, firma v červených číslech - a zároveň veká vize: Aenne Burda se pouhé čtyři roky po válce rozhodla uvést na trh časopis, díky němuž si každá dáma bude moct ušít šaty podle posledních trendů. 1. října 1949 převzala zakladatelka od svého muže vydavatelství na pokraji bankrotu a ve dne v noci s týmem švadlen usilovala o naplnění svého snu. Ten se stal v lednu 1950 skutečností: První výtisk Burda Moden za cenu 1,40 DM se objevil na stáncích. 

 

vyska-jubileum

 

2 OHROMNÝ NÁPAD

 

Šaty podle nejnovější pařížské módy, a to v 50. letech? Jednak by si je německé ženy nemohly dovolit a navíc beztak nebyly k sehnání. Proto byl nápad Aenne Burda tak revoluční. Najednou existovala možnost jednoduše si vykopírovat střih a vytoužený kousek inspirovaný věhlasnými návrháři si spíchnout doma! Úspěch se rychle šířil i za hranicemi: už v roce 1974 se Burda Moden prodávala ve 125 zemích, začaly vycházet speciály a rovněž překlady do dalších jazyků.

 

sirka-jubileum-2

 

3 ŽENSKÁ SÍLA

 

Reklama se rozběhla naplno. Jméno Burda se stalo ve světě módy pojmem a ženy šily jako o život! Od roku 1952 bylo možné zakoupt i samostatné střihy - a jak ukazuje dobový snímek zákaznic (viz níže), jež si právě vybírají, zájem byl ohromný

 

sirka-jubileum-3

 

4 NOVÝ DOMOV

 

Látky, vzory, střihy. Švadleny, redaktoři, grafici, fotografové - jak Burda Moden rostla, bylo jasné, že bude potřebovat (vlastní) sídlo. A tak roku 1955 otevřelo prvně své dveře moderní vydavatelství v Offenburgu - přes 8000 metrů čtverečních pro tým Aenne Burda. Za realizací stál známý architekt Egon Eiermann. V roce 1962 přibyl firemní fotoateliér. 

 

vyska-jubileum-2

 

5 WOW!

 

Co vidíte na fotografii? Odvahu, kreativitu a hrdost! Burda Moden dosáhla v roce 1965 magické hranice milionu prodaných výtisků, a tak se tým spolupracovnic v čele s Aenne Burda těšil z velké oslavy. Už roku 1989 narostl prodej v celosvětovém měřítku nad 4 miliony výtisků. 

 

sirka-jubileum-4

 

6 VELKÁ JMÉNA

 

Wolfgang Joop nastartoval svou kariéru právě v Burda Moden, rovněž jako pozdější fotograf slavných Rico Puhlmann, jenž ve své době vtiskl snímkům osvěžující mladistvý look. S Karlem Lagerfeldem pojilo Aenne Burda celoživostní přátelství. 

 

sirka-jubileum-6

 

7 GENIÁLNÍ PRŮLOM

 

Západní časopis v zemích Východního bloku za časů železné opony? Nepředstavitelné. Ovšem Aenne Burda se společně s Raisou Gorbačovovou, první dámou SSSR, povedlo nemožné. Na Mezinárodní den žen 1987 vyšla Burda Moden jako historicky první magazín západní provenience v SSSR. Na oslavu se v Moskvě uskutečnila módní přehlídka. Někdejší ministr zahraničí SRN Hans-Dietrich Genscher prohlásil, že tak Aenne Burda dokázala víc než tři velvyslanci dohromady: "Podařilo se pootevřít dveře v do té doby pevné mase železné opony."

 

sirka-jubileum-5

 

Použité fotografie: Hubert Burda Media (4), Rico Puhlmann (1), Shutterstock (1), reprofoto z knihy Ute Dahmen: Aenne Burda - Wunder sind machtbar (Petrarca Verlag, 3), skica: Rico Puhlmann