Mladistvá, hravá a zjevně nestárnoucí. Batika je opět na výsluní.

batika-uvod

 

Aby ne, tak rozverný a svěží dezén jen tak nenajdete. A k létu, jak se zdá, neodmyslitelně patří již po mnoho desetiletí. Několik kousků v tomto designu najdete i v aktuálním vydání speciálu Burda Easy. Ušít je vám jistě nezabere moc času, koneckonců je tento časopis určen začínajícím švadlenkám a nechybí v něm vedle přehledných střihů také podrobné návody jak na to, pustit se ale můžete i do samotného vlastnoručního batikování. Stačí pět kroků a váš nový nezaměnitelný vzor je na světě. Nevíte jak na to? Čtěte dál!

 

batika-molo
                                                                                                                                                           foto: Imaxtree.com

 

Inspirace z přehlídek

Že jí zdaleka neodzvonilo, o tom svědčí i mnohá módní mola. Ta byla při představování aktuálních kolekcí batikovanými vzory doslova nabitá. A letní sezónou to ani zdaleka nekončí. Najdete je také v nadcházejících kolekcích určených pro babí léto a podzim.

 

batika-detail

 

Speciál plný tie – dye

V aktuálním speciálu Burda Easy Léto 2021 se to batikovanými , čili tie – dye modely také jen hemží. Jeho nabídka modelů vám dovede hravě a do posledního detailu poskládat dokonale snadný a ryze aktuální letní šatník. Vybrat si můžete třeba jednoduchý top s americkými průramky, mladistvě neodolatelné šaty nebo košilovou halenku ve zkrácené délce.

 

A pokud se vám nedostává vhodného materiálu, nebo jen chcete dodat nový kabátek vašemu oblíbenému bílému topu, nostalgicky si zavzpomínejte na dětství, kdy jste jistě s batikou také experimentovala a pusťte se do toho znovu: V časopise totiž najdete také podrobný návod, jak si batikovaný motiv jednoduše vyrobit doma.

 

Jak na to?

  batika-postup

 

Připravte si bílé tričko a rozložte jej na rovnou podložku. Potřebovat budete ještě provázek a šest gumiček. Pak uchopte palcem a ukazováčkem bod přibližně uprostřed a začněte jej stáčet ve směru atvaru připomínajícím šnečí ulitu. Pozor na to, aby sklady při stáčení přibývaly rovnoměrně.

Kolem vnější strany vzniklého "šnečka" oviňte provázek, volně jej zavažte. Pak křížem přes stočené tričko navlékněte všechny gumičky, dbejte na to, aby byly rozloženy víceméně rovnoměrně.

Takto připravené tričko pak nabarvěte podle návodu vybrané barvy na textil. Doporučujeme vždy pracovat v rukavicích. Jakmile je proces barvení ukončen, a z trička vodou odstraněny zbytky přebytečné barvy, můžete si prohlédnout nový barevný dezén a pak barvu zafixovat speciáním přípravkem.  Ten již z hotového trička neoplachujeme, stačí jej vyždímat, nechat uschnout a vyžehlit.

 

Nemáte na šití ani barvení právě náladu? Nevadí, stačí si prohlédnout kolekce známých módních značek ... je z čeho vybírat!

Galerie: Batika: Co se nosí
Košile Overal Ponožky Podprsenka Taška Klobouk Tričko Kardigan Žabky