Představení Meda o významné české mecenášce umění můžete vidět ještě do 15. září.

meda-01(1)

Meda Mládková oslavila 8. září úžasné 101. narozeniny. Nejen toto jubileum stálo za letošní obnovenou premiérou hry Meda na pražské Kampě. Meda je osobnost, jejíž životní příběh rozhodně stojí za povšimnutí. Chcete o ní vědět ještě víc? 


Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech jako Marie Sokolová a je historička umění, sběratelka, mecenáška, zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa.

 

Po skončení druhé světové války, kterou strávila částečně v zahraničí, vystudovala Meda Mládková ve Švýcarsku ekonomii. Po komunistickém puči se odmítla vrátit do Československa a zůstala v cizině. V Paříži, kde v padesátých letech žila, provozovala české nakladatelství Editions Sokolova (například vydala vůbec první samostatnou monografii malířky Toyen) a zároveň vystudovala dějiny umění. Ve francouzské metropoli se seznámila s malířem českého původu Františkem Kupkou, jehož díla začala intenzivně sbírat, a s Janem Mládkem, jedním ze zakladatelů Mezinárodního měnového fondu, se kterým uzavřela manželství. V roce 1960 se přestěhovala do Washingtonu.

 

Život za oceánem

Dům ve Washingtonu byl otevřený celé řadě významných osobností – jak původem z Československa (Ferdinand Peroutka s chotí, Jiří Voskovec a další) a střední Evropy, tak představitelům kulturního a politického života z USA (mj. Madeleine Albrightová). Při svých návštěvách v Americe u Mládkových pobýval i legendární spisovatel Bohumil Hrabal nebo pozdější prezident Václav Havel.

 

Ve Washingtonu se Meda mj. věnovala komplexní rekonstrukci velkých vil – rodinných domů, které podle svých návrhů celkově renovovala včetně nastavení vnitřního provozu a vybavení nábytkem a dekoracemi či uměleckými díly.

 

V hlavní roli umění

Od roku 1967 jezdila Meda Mládková do Československa a pravidelnou sběratelskou činností podporovala umělce, kteří nemohli svobodně vystavovat. Tato sbírka je základem dnešního Musea Kampa, které založila po svém návratu do Čech po sametové revoluci v roce 1989.

 

meda-02(1)  

 

Meda na Kampě

O Medě Mládkové byla krom jiných děl připravena také divadelní hra. Toto divadelní představení pojednává o jejím životě od jejích 14 let do současnosti. Je také ale vyprávěním o historii 20. století z pohledu ženy, která si vždy našla cestu ke svobodě a splnění vlastních cílů. 

 

Před podzimním spánkem této nově vznikající scény čeká diváky ještě několik představení. Poslední představení Medy můžete shlédnout ještě 15. září. Lístky jsou stále k sehnání a tak ještě máte šanci toto představení v prostředí, v němž Meda Mládková i žije, vidět.

  meda-03(1)

 

V hlavní roli se střídá Tereza Ramba a Pavla Beretová. Obě Medu ztvárňují svým charakteristickým způsobem a doplňují je neméně zvučná jména jako Dana Bartulková, Vanda Chaloupková, Lukáš Příkazský, Matouš Ruml, Václav Krátký, Rozálie Havelková, Daniel Šváb, Daniel Rous, Stanislava Jachnická nebo Denny Ratajský.

 

Režie se ujala Adéla Stodolová Laštovková, která tvoří již zaběhnutý tandem s producentkou a scénáristkou Danielou Sodomovou. Mimo jiné bude mít v říjnu premiéru jejich další počin v Městském divadle v Mladé Boleslavi s názvem 1000 tváří Adiny.

 

Výhodou letní scény je fakt, že diváci nemusí mít roušky a nehrozí ani jiná omezení. Užijte si tak poslední záchvěv léta a fantasticky ztvárněný život Medy, která 8. září 2020 oslavila své 101. narozeniny!