Stále bojujete s horami nevyžehleného prádla? Víme, jak s nimi vmžiku zatočit!

zehleni-uvod
                                                                                                                                                             foto: Shutterstock
 

Žehlení. Pro někoho relax, pro jiného činnost doslova "za trest". Přesto se mu ale nevyhneme, tak proč si tuto neoblíbenou nutnost trochu nezpříjemnit?
 
 
Žehlení našich oděvů má totiž kromě estetického efektu i jiná pozitiva, třeba dezinfekci nebo osvěžení materálů. Efektivitu i kvalitu dnes již není problém účinně zvýšit a významně si tak tuto činnost ulehčit. Na trhu naleznete několik účinných variant praktických pomocníků, kteří vám hravě pomohou a čas, který žehlení věnujete, zkrátí na minimum.  
 
 
 

Oblíbená klasika nebo výkonná inovace?

Klasickým napařovacím žehličkám rozhodně neodzvonilo. Jejich přednosti jistě oceníte, pokud zvládáte žehlit pravidelně, a čeká vás tak zdolávání menšího množství prádla, či při žehlení drobnějších kousků z materiálů, které tolik nevzdorují. Pokud ale neustále bojujete s horami oblečení čekajícího na vyžehlení, poohlédněte se co nevidět po parním generátoru.

                                                                                                 
  zehleni-generator
                                                                                                                    Parní generátor, přeborník v  kvalitním žehlení | foto: Shutterstock
 
 

Žehlení nové generace

Parní generátory, tedy tzv. systémové žehličky, jsou vysoce výkonné žehlicí systémy, které disponují schopností vygenerovat naráz opravdu veliké množtsví páry. Reklamní slogany hrdě hlásají, že tyto o dost našlapanější varianty běžné napařovací žehličky nabízí žehlení nové generace, a rozhodně nejsou daleko od pravdy,přitom se  vzhledově od klasické "napařovačky" ani příliš neliší. Pára produkovaná generátorem  je ale ve srovnání s klasickou napařovací žehličkou efektivně využita a díky vysokému tlaku, který generátor produkuje, i dopravena hluboko do vláken tkaniny. Stanice pojme až 2 litry vody, takže ji ani nemusíte tak často doplňovat.
 
 
Další výhodou žehlicích systémů s parním generátorem je jejich schopnost žehlit i vertikálně. To oceníte při rychlém napravení nechtěných záhybů na šatech či pláštích, které vytáhnete zmačkané ze skříně, nebo při praktickém žehlení již pověšených závěsů, záclon či jiných bytových textilií. 
 
 
 
 
steamone-steamer
                                                                                                         Steamer, pomocník nové generace | foto: SteamOne
 

 

 

Steamer, výkonný pomocník doma na cestách

Schopnost žehlit vertikálně totiž nemají jen tolik opěvované parní generátory. Na trhu naleznete také stále oblíbenější vertikální napařovače, tzv. steamery, přímo stvořené pro vertikální žehlení. Vybrat si můžete ze stojanových variant, pořídit ale lze i kompaktní ruční napařovač, který bez problémů přibalíte do kufru na cesty. 
 
 
 
steamone-handsteamer
                                                  Ruční steamer pohodlně sbalíte na cesty | foto: SteamOne
 
 
 
A že patří vertikální žehlení k nejnovějším trendům, to nám potvrdil i produktový manažer značky Tefal Martin Kasarda:
 
"Vertikalní žehlení se stalo trendem s příchodem ručních a stojanových napařovačů oděvů, díky kterým nepotřebujete k žehlení prkno. Napařovače oděvů sice plně klasickou žehličku nebo parní generátor nenahradí, jsou ale skvělým doplňkem a pomocníkem pro narovnání oblečení z nepoddajných materiálů právě tehdy, kdy to potřebujete, třeba těsně před odchodem z domova. Silou páry s nimi oděv  navíc i vydezinfikujete a zbavíte různých pachů, oděv tedy skvěle napařovačem oděvů osvěžíte."
 
Přestože vertikální napařovače nedovedou plně konkurovat výkonným a účinným parním generátorům, jejich schopnost rychlého použití bez potřeby žehlicího prkna a jeho následného úklidu je ale neoddiskutovatelná. 
 
 
zehleni-odbornik
                          Inovativní vertikální napařovač se sklopnou žehlicí deskou  |  produktový manažer značky Martin Kasarda | foto: Tefal
 
 
 
"Není nic snazšího, než když si ráno ze šatníku vytáhnete konkrétní kousek oblečení, který se zrovna hodí k počasí venku, ale je ze skříně lehce pomačkaný, a za pár minut odcházíte v dokonale narovnaném modelu,"   říká Martin Kasarda.

Na trhu najdete také praktické ruční napařovače, které jsou připravené k použití již za 15 sekund po zapnutí. S ručními napařovači pak můžete žehlit i horizontálně, např. na posteli nebo stole. Ty doporučuje i odborník :

"Obecně lze říct, že horizontální žehlení je ideální pro plánované žehlení více kusů oblečení, ideálně při použití se žehlícím prknem a výkonnou žehličkou nebo parním generátorem. Vertikálnímu žehlení zase kralují ryché a praktické napařovače. Nevýhodou horizontálního žehlení bez prkna je totiž hlavně to, že u výkonnějších napařovačů dochází ke zvlhčení oblečení, protože pára nemá kam dále uniknout a vrací se zpět do oblečení. U ručních napařovačů se slabým výstupem páry to ale problém není, jsou proto vhodné pro rychlé a ne moc precizní napařování, třeba na cestách,"   dodává  na závěr M. Kasarda.