Americký fotbal je vzrušující, ale náročný sport, který vyžaduje píli, sílu, odhodlání a správné vybavení. Ať jste začátečník nebo zkušený hráč, bez základních pomůcek a chráničů se zkrátka neobejdete.

    fotbal

Kdo je připraven, ten nejenže není překvapen, ale také má větší šanci uspět. A bez zranění. Americký fotbal je náročná hra, kterou není radno podceňovat. Zejména co se týče bezpečnosti. Excelovat na hřišti můžete jen v případě, že si při první hře neublížíte. 

Helma a chrániče

Přilba na americký fotbal by měla být ve vaší výbavě úplným základem. Přestože helmy nejsou stoprocentně odolné vůči otřesům, mají svou nezastupitelnou roli při ochraně hlavy, kdy pomáhají chránit před vážným poraněním lebky a mozku. Přilba na americký fotbal nabízí také ochranu obličeje. Kvalitní helma by měla splňovat:

  • aktuálnost – kontrolujte datum výroby a platnost certifikací, které vám zaručí maximální bezpečnost
  • informační štítek – řekne vám, jaké standardy helma splňuje, kdy jí vyprší certifikace i jak často helma potřebuje repasování
  • hmotnost – nejlépe se běhá s lehkou helmou, čím těžší ale je, tím bezpečnější většinou bývá, nejčastěji váží 1,5 kg až 2,2 kg
  • maska na obličej – přilba by měla být vybavena obličejovou maskou a podbradním páskem, který zamezuje zranění hráče v obličeji

Kde se vybavit na americký fotbal? Mrkněte sem: https://sportano.cz/ostatni-tymove-sporty/americky-fotbal 

Mezi další nezbytnosti patří chrániče. I těch je celá řada. Rozhodně se neobejdete bez chrániče ramen. Ty by měly tlumit nárazy i zajišťovat volnost pohybu. U ramen to ale zdaleka nekončí. Chrániče hrudi, kolen, ochranné šortky nebo chrániče holeně vám pár modřin navíc ušetří a rozhodně eliminují riziko zranění. 


    americky fotbal

Chrániče zubů

U chráničů ještě zůstaneme, tentokrát se bude jednat o ty úplně nejmenší. Na důležitosti jim to ale neubírá nic, právě naopak. Chrániče zubů zajistí ochranu vaší čelisti i zubů při trénincích i zápasech. Chrání váš chrup před náhlými údery a nárazy do hlavy. 

Ať už si vyberete jakýkoliv typ, měl by vám být pohodlný, neměl by sklouzávat. Také by se vám s ním mělo dobře dýchat. Nejlevnější variantou je sériově vyráběný chránič na zuby. Zlatou střední cestu představují předtvarované chrániče na zuby, které se vaří v teplé vodě a následně po zakousnutí získají tvar vašich zubů. Profesionální variantou, ale také nejdražší možností, jsou chrániče zubů vyrobené na míru.

Kopačky na americký fotbal

Kvalitní kopačky jsou také nezbytným předpokladem pro bezpečnou hru. Nedoporučujeme klasické fotbalové kopačky. Poohlédněte se po těch, které jsou na americký fotbal přímo určené. 

Kopačky můžete volit s pevnými kolíky (nebo také zarážkami v podrážce) nebo s odnímatelnými. Pokud je máte napevno, při opotřebování budete muset měnit celou botu a většinou jsou určeny také na jeden druh povrchu. Odnímatelné vám zaručí větší variabilitu nošení i delší životnost. A ano, tušíte správně, také si za ně trochu víc připlatíte. 

Boty by měly být pohodlné, ne příliš těsné.