Vyberte si ten nejlepší a vytvořte nerozlučnou dvojici!

parfemy-uvod
                                                                                                                                                        foto: Shutterstock


Toužíte po parfému, který by byl vaším poznávacím znamením a prozradil by vás dřív, než promluvíte? Přitom máte pocit, že je na světě tolik krásných vůní, že se nedokážete spokojit jen s tou jednou jedinou? Ač to může vypadat jako neřešitelná situace, existuje cesta, která vás bude bavit.

 

Plán pět ku dvěma

Pokud jste našla parfém, který je pro vás láskou na celý život a přitom občas toužíte po nezávazné eskapádě, tohle je ideální cesta. Pět dní můžete den strávit s tím, kterému jste řekla ano na zbytek života, a dva dny s těmi ostatními, které vám umožní zkusit něco nového a sezónního.

 

Věděla jste, že…

Lidstvo mělo k parfémům vždy pozitivní vztah. Vonné pryskyřice, byliny a květiny jsou k navonění obydlí či těl používány odpradávna, což dokládá i původ slova parfém. Ten je odvozený z latinského  „per fumum“, což v překladu znamená „skrze kouř“. Tajemství jejich výroby znali Římané i Arabové.

V roce 1984 vydala Francouzská společnost parfumérů oficiální klasifikaci vůní, dělící je na sedm základních skupin: citrusy, květinové, fougére, chypre, dřevo, ambra a kůže, přičemž každá ze skupin má ještě další podskupiny. Citrusové vůně bývají energické a lehké, květinové jsou u žen bezkonkurenčně nejoblíbenější. Dominantně mužskou kategorií jsou dřevité parfémy.

 

Parfém nebo toaletní voda?

Vůně se rozlišují podle koncentrace vonných složek rozpuštěných v alkoholu a vodě. Čím vyšší koncentrace, tím silnější je vůně, a tím méně je potřeba jí nanést. Nejsilnější koncentrace vonných látek (asi 20-30%) se nazývá Extrait neboli parfém (P), patnáctiprocentní koncentrace se označuje jako parfémová voda (Eau de Parfum, EdP), desetiprocentní toaletní voda (Eau de Toilette, EdT), pětiprocentní kolínská voda (Eau de Cologne, EdC) a přibližně tříprocentní koncentrace se nazývá (Eau Fresh, EF).

 

Jak parfém správně aplikovat?

Parfém se na kůži nejlépe rozvoní tělesným teplem. Proto se doporučuje nanášet ho na hlavní pulzní body, tedy na zápěstí, krk, za uši a do podkolenních jamek. Po nanesení se parfém neroztírá, ale nechá se volně zaschnout. Možné je nanést parfém také na hřeben a vlasy jím pročesat.

 

Galerie: Parfémy. Který si vybrat?
Chanel, Coco Mademoiselle L’Eau Privée Chanel Essentiel N° 5, Hair Mist Valentino, Donna Born in Roma Lancôme, Idôle L’Intense Givenchy L’Interdit Intense BOSS Bottled Infinite Valentino, Born in Roma Uomo Paco Rabanne, Invictus Who is the God