Dubaj, známá svými mrakodrapy, všudepřítomným luxusem a futuristickou architekturou, je také domovem pro rostoucí street art scénu. Město se tak díky ní proměňuje v živoucí plátno moderního umění. Tam, kde byste dříve našli pouze pouštní duny, dnes stojí muraly, zdi plné graffiti a další formy street artu, které přitahují pozornost místních i turistů.

    dubai art

Bulvár šejka Mohameda bin Rašída

Tato rušná ikonická třída, pojmenovaná po panovníkovi Dubaje, jehož vizionářský přístup formoval město, je známa svou kombinací moderní architektury, luxusního nakupování, světové gastronomie a kultury. Najdete tady ale i působivou sbírku velkých venkovních soch. Třeba Křídla Mexika, dílo Jorgeho Marina, výstižně vyjadřují vzletné ambice města, jeho pozitivní duch a směs kultur. Nesmíte si nechat ujít ani Velbloudy od Donalda Greiga a skulpturu Společně od syrského tvůrce Lutfiho Romheina. Toto dílo zobrazuje stylizované postavy arabského páru. Ten je vyroben z žuly a mramoru, v kontrastních černých a bílých odstínech, připomínající velké šachové figurky.

    dubai art

La Mer

Jedna z nejnovějších přímořských rájů vás zaujme svým jedinečným mixem tradic a nejmodernějších prvků. Po celém komplexu se nachází obří muraly a graffiti, které vytvářejí živé, barevné a často interaktivní prostředí. Tyto nástěnné malby zachycují různá témata - od tradičních arabských motivů a postav až po moderní abstraktní vzory. Výsledkem je vizuální smršť, která oživuje každý kout La Mer. V kombinaci s mořem, pískem a sluncem jde o naprosto unikátní galerii pod širým nebem.

    dubai art

City Walk

Tohle místo vyniká svým moderním urbanistickým designem, který kombinuje otevřené prostory s elegantní architekturou. Široké chodníky lemované palmami, fontány a posezení na volném prostranství nabízejí vytoužený klid uprostřed rušného města. Umělecky založené duše potěší několik děl od 15 nejlepších streetartistů z celého světa. Graffiti na stěnách budov nebo třeba v průchodech vás dost možná překvapí, nadchne, ale i konfrontuje. Každý si tady najde vše k tomu, aby nasytil svou uměleckou touhu a vkus.

    dubai art

Al Fahidi

Tato oblast je jednou z nejstarších v Dubaji. Nachází se tady budovy staré přes sto let, které se pyšní tradičním architektonickým stylem. Větrné věže bardží a dom s nádvořími představují dokonalé plátno pro barevné velkoplošné nástěnné malby. Několik děl bylo vytvořeno i na speciální objednávku. Navíc se tady koná nepřeberné množství kulturních akcí. Al Fahidi je domovem mnoha galerií, studií a výstavních prostorů. Čtvrť hostí řadu umělců a řemeslníků, kteří zde prezentují svá díla, takže toto místo můžeme klidně nazvat dubajským centrem kreativity. Líbit se vám určitě bude místní kaligrafie, tkaní, ale třeba i současné formy umění, jako je třeba fotografie.

    dubai art