Trendy alternativa tradiční kravaty pro malé i velké elegány

uvod

Foto: Blasius Erlinger

 

K dokonalosti štědrovečerního stylingu vašich mužů chybí už jen motýlek na suchý zip, který zvládnete ušít raz dva – ke kalhotám konzervativní z jednobarevného či vzorovaného gabardénu, k džínám pak v kombinaci s denimem. 


motylek


Látky & materiál

Doporučený materiál: poněkud pevnější látka
Originální látka: károvaná látka, džínovina
Další materiál: zbytek suchého zipu šíře 2 cm


Spotřeba látky

Šířka látky v cm Spotřeba látky v m
140 0,30Stříhání

Díly ac vyznačíme přímo na látku.


Rozměry dílů a, b, c 

Díl Délka v cm Šířka pro všechny vel. v cm
a 25 17
b 12 10
c 60 7


Přídavky na švy a záložky
V rozměrech dílů ac jsou přídavky (1,5 cm) již zahrnuty.


Stříháme
a  díl motýlka 1x
b  uzlík motýlka 1x
c  stužka motýlka 1

 

Pracovní postup

  • Díl motýlka a složíme podélně na polovinu lícem dovnitř. Podélné okraje sešijeme. Švové přídavky rozžehlíme na hraně žehlicího prkna. Díl obrátíme a sežehlíme tak, aby šev ležel uprostřed zadní strany. 
  • Krátké strany dílu motýlka sešijeme lícem k líci. Švové přídavky rozžehlíme. Díl obrátíme. Šev položíme do středu motýlka a přišpendlíme. Střed motýlka v ruce prošijeme. 
  • Díl uzlíku b složíme na polovinu lícem dovnitř. Okraje dlouhé 12 cm sešijeme. Švové přídavky rozžehlíme. Uzlík obrátíme, šev položíme do středu spodní strany a uzlík sežehlíme. Krátké strany sešijeme lícem k líci. Švové přídavky rozžehlíme. Uzlík obrátíme. Uzlík přetáhneme přes střed motýlka, přitom se motýlek mírně zřasí. 
  • Stužku motýlka c podélně složíme lícem dovnitř. Podélné okraje sešijeme. Švové přídavky rozžehlíme na hraně žehlicího prkna. Díl obrátíme a sežehlíme tak, aby šev ležel uprostřed zadní strany. Stužku provlékneme mezi motýlkem a uzlíkem na zadní straně tak, aby stužka na obou stranách přesahovala ve stejné délce. Stužku přišijeme několika stehy v ruce k uzlíku.
  • Motýlka vyzkoušíme. Konce stužky podle potřeby zkrátíme, ale nezapomeneme přidat 1 cm na podhrnutí. Konce stužky sežehlíme v šíři 1 cm do rubu. Na zadní konce stužky přišijeme v ruce vždy kousek suchého zipu, dbáme na to, abychom při přišívání zipu na konec, který bude ležet navrchu, nevypíchli jehlu do líce.