Toužíte po věčném mládí? Zkuste masážní techniku pomocí nefritových kamenů, která právě dobývá svět!

gua-sha-sirka-2

Nejen Instagramem otřásá žhavý trend v podobě obličejové masáže prováděné pomocí nefritových destiček, techniky zvané Gua Sha. Prastarou metodu omlazování obličeje, která vychází z tradiční čínské medicíny, nám přiblížila terapeutka Eva Petrušová.

 

Obličejová masáž s příjemným bonusem

„Samotný název vychází ze spojení dvou čínských slov, gua (škrábat) a sha, tedy výsev. Pomocí gua sha destiček se totiž nemoc z těla doslova "vyškrabává". Platí to hlavně při celotělové masáži, obličejová gua sha je jemnější. Nefritové destičky a válečky jsou oproti prstům ruky tvrdé, proto lépe rozmasírují a vyžehlí otoky i při lehkém přítlaku,“ vysvětluje terapeutka tradiční čínské medicíny Eva Petrušová. Obličejová masáž Gua Sha ovšem neznamená jen příjemně strávenou chvilku relaxace, jejímž bonusem je eliminace vrásek a zářivá pleť. Podle Evy je to také diagnostická a ozdravná metoda, pokud se provádí na terapeutické úrovni. Kromě toho dokáže zmírnit napětí svalů obličeje, zlepšit prokrvení pleti a eliminovat váčky pod očima i stařecké skvrny.

„Obličejem a celkově hlavou probíhá několik akupunkturních drah s velmi důležitými body, které zkušený praktik tradiční čínské medicíny využívá k ovlivňování celkového stavu jedince. Nefrit je navíc vzácný kámen, který obsahuje minerály potřebné pro lidské tělo, zvlhčuje a hladce po pleti klouže. Ve spojení s vhodným médiem (sérem, olejem) a se znalostí teorií a principů tradiční čínské medicíny může řešit mnohé nejen v obličeji.“

gua-sha-sirka  

Gua Sha v pohodlí domova

Pokud budeme vnímat kosmetickou Gua Sha masáž jen jako pěsticí a zkrášlovací techniku, je možné si ji s vhodnými pomůckami a přípravky užívat i doma. „Doporučuji masáž provádět jednou za 10 dní vleže na zádech, nikoli vestoje před zrcadlem, jak to obvykle vídám na profilech mnoha blogerek,“ upozorňuje Eva. Podle ní má totiž na pleť vliv zemská přitažlivost, takže pokud kůži taháte zespoda nahoru vstoje, příliš jí tím neprospíváte. „Jako médium zvolte olej s vhodnou kluzností, který se moc nevsakuje, nebo sérum s podobnými vlastnostmi. Není žádoucí, aby se pleť při masáži vytahovala,“ vysvětluje terapeutka.

 

Jak se Gua Sha masáž provádí

Nejprve pleť odličte. Provedením jemného obličejového peelingu, který odstraní odumřelé buňky, můžete podpořit působení olejů. Pak už nanášejte médium  – pleťový olej či sérum – podle potřeby tak, aby gua sha kámen po pleti přejížděl bez vytahování nebo tlačení kůže před sebou. Masáž začněte na krku a teprve poté se věnujte obličeji. Všechny pohyby směřujte od středu ke stranám ve třech, maximálně deseti opakováních.  Díky vhodným tahům vám už za krátký čas bude odměnou omlazená a zářivá pleť bez otoků. Inspirovat se můžete u odborníků (masérů, terapeutů a lékařů), naopak je lepší se vyvarovat kopírování špatných postupů z neověřených zdrojů na internetu a sociálních sítích. 

gua-sha-sirka-1  

Kouzla a čáry derma rolleru

Inovativním pojetím masáže Gua Sha může být použití masážních válečků z polodrahokamů, tzv. face rollerů, které zajistí pleti rychlý domácí facelift. Neděste se ale, velký průvan v peněžence vám jejich pořízení nezpůsobí. Nejčastěji se totiž díky přirozeně ochlazujícímu efektu používají sympatické kameny jako nefrit, křemen či růženín. Povrch mají buď úplně hladký, nebo lehce perforovaný pro jemný masážní efekt. Tzv. Jade roller má nejčastěji dvě strany – na jedné je větší váleček na tváře, krk a dekolt, druhý, menší váleček, se používá na oční okolí a rty. Pokud potřebujete touto technikou vyhladit i jinou část těla, která je po většinu roku zahalená, vyberte si ještě větší derma roller na strie – ten si dokáže poradit i s celulitidou. 

gua-sha-nastroje

Jednoduchá masáž rollerem rozproudí lymfu v obličeji a očním okolí, pleť se prokrví, a tím se spustí celá lavina procesů: Uvolní se obličejové svaly, zmizí otoky a tmavé kruhy pod očima a nastartuje se detoxikace pleti. Díky tomu pokožka začne regenerovat a postupně začnou mizet vrásky a akné. Zní to skoro jako pohádka, že?  Taky že ano – až kosmetický váleček vyzkoušíte, budete se rázem cítit jako princezna!