Dvoje úžasné háčkované bikiny snadno a rychle

uvodni-bikiny

Foto: Adriano Brusaferri


Na pláž i k bazénu! Jedním z trendů letošního léta u vody jsou háčkované bikiny a naší inspirativní reakcí jsou dva modely s detailními návody.

 

 

ČTYŘI BARVY

Abstraktní umělecké dílo složené ze čtyř barev! Na první pohled vypadají bikiny složitě, názorný rozkres a detailní návod však práci s háčkem maximálně usnadňují.

 

1-plavky-pestre-new

 

Velikost: 36/38

Materiál: směsová příze „Linarte“ (Lana Grossa; 40% viskóza, 30% bavlna, 20% len, 10% polyamid; asi 125 m/50 g): po 1 klubíčku (à 50 g) sytě růžové 42, žlutozelené 43, tyrkysové 44 a černé 18; háček č. 3,5 (Prym)

Obecné pokyny: Bikiny háčkujeme podle rozkresů A – E krátkými sloupky (krslp) v řadách. Čtverečky v rozkresech představují vždy 1 krslp a 1 řadu. Místo 1. krslp každé řady uháčkujeme 2 řetízková oka (řo). Při střídání barev v řadě háčkujeme krslp i kolem příze, se kterou právě nepracujeme, přičemž tuto přízi nesmíme příliš utahovat. Při střídání barev bez následného vedení příze, se kterou právě nepracujeme, musíme obě příze vzájemně překřížit, aby nevznikaly dírky. Při střídání barev na konci řady začínáme háčkovat vždy novým vláknem, konce vláken nakonec zapošijeme uvnitř plochy stejné barvy. Při střídání barev na začátku řady háčkujeme řetízková oka nahrazující 1. krslp již přízí nové barvy.

Přidávání: Na začátku řady uháčkujeme nejprve 2 řo místo 1. krslp a 2. krslp do posledního krslp předcházející řady; na konci řady uháčkujeme 2 krslp do 1. oka předcházející řady. Potřebuje­me-li přidat více než 1 krslp, uháčkujeme v předcházející řadě pro každý další krslp vždy 1 řo.

Ujímání: K začátku řady přejdeme pevnými oky, na konci řady již odpovídající počet ok neháčkujeme.

Zkušební vzorek: 20 krátkých sloupků a 24 řad = 10 x 10 cm


PRACOVNÍ POSTUP

Kalhotky: V základní řadě (ZŘ) uháčkujeme sytě růžovou přízí 60 řo + 2 řo místo 1. krslp. Háčkujeme v řadách podle rozkresu A = 59 krslp a 2 řo v 1. řadě. Barvy přízí rozdělíme podle vysvětlivek značek. Větší barevné plochy jsou označené číslem barvy, malé plochy symbolem barvy. Počet ujímaných a přidávaných ok vyčteme z rozkresu. Kalhotky jsou hotové po uháčkování 110. řady.

Kalhotky obháčkujeme černou přízí 1 řadou dokola (ŘD) krslp a 2. ŘD račích sloupků (= krslp háčkované zleva doprava), přitom v poslední ŘD uháčkujeme na rozích pro vázačky nově vždy 70 řo a tato oka obháčkujeme krátkými sloupky. Na rovných okrajích račí sloupky neháčkujeme.

Horní díl: Nejprve uháčkujeme 2 trojúhelníky podle rozkresu B resp. C, pro každý trojúhelník uháčkujeme v ZŘ 30 řo a 2 řo místo 1. krslp a háčkujeme v řadách = 30 krslp v 1. řadě.

Na pravé straně trojúhelníku B uháčkujeme 5 řad podle rozkresu E. Na levé straně trojúhelníku C uháčkujeme 5 řad podle rozkresu D.

Oba trojúhelníky nakonec obháčkujeme černou přízí takto: Začínáme vždy na pravé straně a obě strany obháčkujeme nejprve krslp, přitom na horním rohu uháčkujeme pro vázačku vždy 80 řo a tato oka přeháčkujeme krátkými sloupky. Na spodní straně (= ZŘ trojúhelníků) uháčkujeme střídavě 1 dlouhý sloupek (dlslp) a 1 řo, přitom místo 1. dlslp uháčkujeme 3 řo. Pro dlouhou vázačku uháčkujeme 300 řo a oka obháčkujeme krátkými sloupky.

Dokončení: Konce všech vláken zapošijeme na plochách stejné barvy. Dlouhou vázačku provlékneme řadou dlouhých sloupků na spodním okraji obou trojúhelníků.

 

 

ROMANTIKA

Podprsenku lemují obloučkové okraje z tzv. mušličkového vzoru, kromě nich se však v roli ozdoby uplatňují i opravdové mušličky prostřídané s korálky.

 

2-plavky-s-ede-new

 

Velikost: 36/38

Materiál: bavlněná příze „Divino Print“ (Lana Grossa; 75% bavlna, 25% viskóza; asi 110 m/50 g): 2 klubíčka (à 50 g) pří­rodní bílé 102 a 1 klubíčko (50 g) tyrkysové 105; bavlněná příze „Divino“ (Lana Grossa; 75% bavlna, 25% viskóza; asi 110 m/50 g): 1 klubíčko (50 g) žlutozelené 21; 1 háček č. 4 (Prym); asi 100 zelených skleněných korálků, průměr 4 mm; 19 malých mušliček s vyvrtanou dírkou, asi 1 až 1,5 cm

Obecné pokyny: Bikiny háčkujeme podle rozkresů A – D krátkými sloupky (krslp) v řadách. Čtverečky v rozkresech představují vždy 1 krslp a 1 řadu. Místo 1. krslp každé řady uháčkujeme 2 řetízková oka (řo). Při střídání barev v řadě háčkujeme krslp i kolem příze, se kterou právě nepracujeme, přičemž tuto přízi nesmíme příliš utahovat. Při střídání barev na konci řady začínáme háčkovat vždy novým vláknem, konce vláken nakonec zapošijeme uvnitř plochy stejné barvy. Při střídání barev na začátku řady háčkujeme řetízková oka nahrazující 1. krslp již přízí nové barvy.

Přidávání: Na začátku řady uháčkujeme nejprve 2 řo místo 1. krslp a 2. krslp do posledního krslp předcházející řady; na konci řady uháčkujeme 2 krslp do 1. krslp předcházející řady.

Ujímání: K začátku řady přejdeme pevnými oky, na konci řady již odpovídající počet ok neháčkujeme.

Zkušební vzorek: 19 krátkých sloupků a 21 řad = 10 x 10 cm


PRACOVNÍ POSTUP

Kalhotky: V základní řadě (ZŘ) uháčkujeme přírodní bílou přízí 61 řo + 2 řo místo 1. krslp. Háčkujeme v řadách podle rozkresu A = 60 krslp a 2 řo v 1. řadě. Barvy přízí rozdělíme podle vysvětlivek značek. Větší barevné plochy jsou označené číslem barvy, malé plochy symbolem barvy. 

Po dokončení 18. řady pokračujeme v háčkování přírodní bílou přízí, přitom v každé 2. řadě ujmeme na obou stranách vždy 1 krslp, až ve 47. řadě zůstane pouze 15 krslp. Potom uháčkujeme 18 řad bez přidávání a ujímání ok = 15 krslp v 64. řadě. Nyní přidáme na obou stranách 5x v každé 2. řadě po 1 oku = 25 krslp v 74. řadě. 75. – 91. řadu háčkujeme podle rozkresu B, přitom v každé řadě přidáme na obou stranách po 1 krslp, viz rozkres B. Po dokončení 91. řady přízi neodstřihujeme, ale kalhotky po obvodu obháčkujeme 1 řadou dokola (ŘD) krslp a 2. ŘD račích sloupků (= krslp háčkované zleva doprava), přitom v poslední ŘD uháčkujeme pro vázačky na rozích nově vždy 60 řo a tato oka přeháčkujeme krátkými sloupky.

Horní díl: Nejprve uháčkujeme 2 trojúhelníky přírodní bílou přízí: V ZŘ uháčkujeme 27 řo plus 2 řo místo 1. krslp a háčkujeme v řadách = 27 krslp v 1. řadě. Potom ujmeme na obou stranách v každé 2. řadě 1 krslp až zůstane pouze 1 krslp. Stejným způsobem uháčkujeme také 2. trojúhelník.

Na levé straně jednoho trojúhelníku uháčkujeme 6 řad podle rozkresu C. Na pravé straně 2. trojúhelníku uháčkujeme 6 řad podle rozkresu D.

Nakonec oba trojúhelníky obháčkujeme přírodní bílou přízí takto: Začínáme vždy na pravé straně a obě strany obháčkujeme nejprve krslp, potom obháčkujeme spodní stranu (= ZŘ trojúhelníků) střídavě 1 dlouhým sloupkem (dlslp) a 1 řo, přitom místo 1. dlslp uháčkujeme 3 řo. Na obou horních stranách trojúhelníků uháčkujeme podle háčkovacího schématu 2. řadu (mušličkové motivy z dlslp), přitom průběžně opakujeme raport vzoru mezi šipkami a na horní špičce trojúhelníků uháčkujeme vždy 100 řo pro vázačku, oka vázaček přeháčkujeme krátkými sloupky.

Pro dlouhou vázačku uháčkujeme 300 řo a přeháčkujeme je krátkými sloupky.

Dokončení: Konce všech vláken zapošijeme na plochách stejné barvy. Na přední okraj kalhotek přišijeme střídavě 1 mušličku a 3 skleněné korálky, začínáme a končíme mušličkou, viz též foto modelu. Na vnitřní strany horního dílu přišijeme vždy střídavě 1 mušličku a 2 skleněné korálky, začínáme a končíme mušličkou, viz foto modelu. Řadou dlouhých sloupků na spodním okraji obou trojúhelníků provlékneme dlouhou vázačku.