Pestrobarevná dekorace, která nesmí chybět na žádné párty! 

uvod

Foto: Chris Farley a Micky Hoyle

 

Vyrobené jsou za chviličku, ale krášlit vaši zahradu mohou klidně celé léto! Lampiony tvoří dva kovové kruhy odlišného průměru, které jsou propojeny organzou a ozdobeny povlávajícími pruhy natrhanými z pestré bavlněné látky. 


Velikost: průměr asi 40 cm, výška 33 cm (bez stužek)

 

Čtverečkovaný rastr: viz níže, 1 čtvereček = 5 x 5 cm

 

rastr

 

Materiál

vždy 1,30 m hedvábné organzy šíře 105 cm v barvě oranžové nebo růžové (Anita Pavani); na každý lampion 2 kovové kruhy o průměru 30 cm a 40 cm (Bastel-Smits); pestré bavlněné látky „Free Spirit“ (Coats), šíře vždy 1,10 m; barevně ladící šicí nitě; perlonové vlákno

 

Pracovní postup

Zhotovíme střih podle čtverečkovaného rastru. Pro každý lampion přeneseme střih 2x na hedvábnou organzu. Z látky vystřihneme ještě kruhový díl o průměru 42 cm. Okraje látkových dílů začistíme obnitkovacím stehem.

 

Krátké strany 2 dílů sešijeme v šíři 1 cm a ke spodní širší straně přišijeme kruhový díl v šíři 1 cm.

 

Do dílu vložíme větší kovový kruh a v ruce jej přišijeme drobnými stehy podél okraje kruhového dílu. K hornímu okraji přišijeme malý kruh, přitom okraje látky otočíme v šíři 1 cm kolem kruhu a v ruce je přišijeme.

 

Rozety: Pro rozety natrháme z bavlněné látky proužky široké 4 – 6 cm a dlouhé nejméně 60 až 80 cm, přitom platí: úzké proužky mají být kratší a širší proužky delší. Na jedné podélné straně proužků prošijeme na šicím stroji (nejdelší délka stehů a volné napnutí nitě) šev ve vzdál. asi 0,5 cm od okraje. Konce nití necháme přesahovat. Látkové proužky nařasíme tak, že spodní nitě současně utáhneme. Proužky na zřasených okrajích stočíme, přitom každý proužek stočíme alespoň 1,5x. Střed květů zajistíme v ruce nebo na šicím stroji.

 

Na spodní okraj každého lampionu přišijeme rovnoměrně 10 rozet, viz též foto modelu.

 

Z bavlněné látky natrháme proužky široké 2 cm, dlouhé přes celou šířku látky. Pro každý lampion potřebujeme asi 20 proužků a tyto přišijeme v rovnoměrných odstupech ke spodnímu okraji lampionu. Proužky přišijeme i ke středu spodního kruhu, zbývající část proužků necháme volně viset.

 

K hornímu kroužku přivážeme křížem 2 perlonová vlákna. Ke středu kříže přivážeme jeden proužek z bavlněné látky a lampion zavěsíme na strom.