Každé roční období vyžaduje jinou péči o pleť. Základ je ale stále stejný.

detox-01
                                                                                                                      
                                 foto: Shutterstock

Po zimním útlumu přichází ten správný čas probudit pleť a nastolit optimální jarní rituály péče o pleť. Nedostatek slunce, přetopené místnosti, suchý vzduch a mráz vykonaly své. Výsledkem bývá únava vepsaná ve tváři, dehydratace, nedostatek živin a charakteristická zašedlost. V každém ročním období je tedy třeba pleti dopřát jinou péči. Základní kombinace – čištění, hydratace a ochrana – je ale stále stejná.

Jak tedy na jaře nadopovat pokožku svěžestí?


detox-04                                             
                                                                                        
Jarní péči postavte na odlehčené hydrataci |  foto: Shutterstock
                                                                                      


ODLEHČENÁ HYDRATACE 

Zatímco chladné měsíce patřily hutným a vyživujícím krémům, jarní refresh volá po lehčí závlaze. “Nyní je ideální čas přejít ke krémům na bázi vody, které pleť nebudou zbytečně zatěžovat a příjemně ji osvěží,” říká MUDr. Hajnalka Méryová Faragó, dermatoložka a skincare expertka. Hydratovat pokožku je nezbytné, ať už jste majitelkou suché, smíšené, nebo naopak mastné pleti. Vyzrajete na nekomfortní pnutí i lesknoucí se film. S přibývajícím věkem pokožka produkuje méně mazu, objevují se suchá místa a nevzhledné šupinky, vrásky se stávají viditelnějšími. Hydratační přípravky zajistí vláhu a hebkost. Za účinného spojence lze označit kyselinu hyaluronovou, která váže vodu a působí proti volným radikálům. 

 

detox-03
                                                                                             Sérum definuje mnohem hustští konzistence | foto: Shutterstock


Tip: Váháte mezi sérem a krémem? Sérum definuje mnohem hustší konzistence, nanáší se na oblast obličeje, krku, dekoltu a obsahuje více než 70 % aktivních látek. Pro rychlejší nástup účinku se doporučuje aplikovat v malém množství před denním či nočním krémem, nejlépe od stejné značky z totožné produktové řady. 


”Ať už zvolíte sérum nebo krém, volte přípravky s obsahem antioxidantů jako vitamín C, vitamín E, karotenoidy a jiné. Chrání pleť před volnými radikály a zpomalují proces stárnutí,” dodává MUDr. Hajnalka Méryová Faragó.

 

Pohlídejte si také pitný režim, neslazená pramenitá voda dokáže zázraky. Omezte konzumaci alkoholu (také jeho použití v kosmetice) a kofeinových nápojů, zbytečně vás okrádají o tekutiny. ZAOSTŘENO NA SLUNÍČKO 

I přesto, že vrásky do určité míry souvisejí s genetickými predispozicemi, jejich výskyt usměrní zdravý životní styl. Nenechavým slunečním paprskům po zimní absenci světla s nadšením nastavujeme tvář v domnění, že nám to prospěje. Opak je však pravdou. Bez šetrné kosmetiky s ochranou SPF pokožka předčasně stárne, kontury obličeje uvadají vlivem snižující se elasticity, vrásky se prohlubují především na čele a kolem vnějšího koutku očí. Jedná se o proces tzv. fotostárnutí, související s výskytem pigmentových skvrn. Řešení pro ostré jarní paprsky nabízejí i make-upy s SPF. “Pleť dokonale připravíte na první sluneční paprsky také pravidelným peelingem tváře, kterou tím zbavíte odumřelých buněk a sjednotíte ji,”  míní dermatoložka.


detox-05
                                                                                                     
Maska dodá pleti potřebnou hydrataci | foto: Shutterstock


(PRO)ČIŠTĚNÍ JAKO PREVENCE 

Pleť bez života si žádá speciální péči. Základ i nadále tkví v pravidelném čištění. Zbavit se nepotřebného zaslouží nejen šatník, ale i vaše pokožka. Odumřelé buňky odstraní kvalitní peeling. Produkt si vybírejte s ohledem na  váš typ pleti a požadovaný výsledek. Krouživými pohyby pokožku jemně masírujte a směs s charakteristickými zrníčky vždy důkladně opláchněte. Mastná pleť ocení použití detoxikační a čisticí masky s obsahem jílu, který absorbuje přebytečný maz a nahromaděné toxiny. Důkladné čištění může zapříčinit dehydrataci, nezapomeňte proto na nanesení oblíbené hydratační masky. 

 

detox-02
                                                                                    
Pravidelnou péči dopřejte i kosmetickým nástrojům | foto: Shutterstock

INVENTURA V KOSMETICE 

Zkontrolujte stav beauty arzenálu v koupelně i v kosmetické taštičce. Vše, co nepoužíváte, pošlete dál, pozornost věnujte rovněž doporučenému datu spotřeby u daných výrobků. Všímejte si změny vůně, barvy i konzistence. Podezřelé lahvičky vždy patří do koše. Štětce a houbičky na make-up udržujte v čistotě pravidelně po celý rok. Jejich pravidelným mytím chráníte pleť před zástupem bakterií, kterým se na štětinách či v měkkém aplikátoru daří. Práci vám usnadní silikonové podložky, čisticí emulze nebo dezinfekční spreje. 

 Galerie: Jarní péče o pleť
Regenerační pleťové sérum Jílová pleťová maska Čistící peeling Hydratační sérum Makeup s ochranným faktorem SPF 15 Hyaluronová hydratační maska Peeling z hnědého cukru