Užitečné rady a tipy

uvodni


Zatímco nevěsty musí řešit svatební róbu s téměř půlročním předstihem a výběr šatů si na rozdíl od mužů užívají, budoucí ženich to má jednodušší. Na pořízení konfekčního obleku stačí bohatě dva týdny a do šesti týdnů si dokonce stihne nechat ušít oblek na míru, který mu dokonale padne a dodá mu sebedůvěru v tento důležitý den. Přinášíme pár rad, jak vybrat ten pravý.

 

Zapomeňte na oblek z tanečních

Nejeden muž, který si prošel svatebním martýriem, potvrdí, že chování partnerky během svatebních příprav doznává určitých změn. Snaha o dokonalost dne „D“ z ní dělá nervózní, vystresovanou osobu s romantickými očekáváními na charismatického a reprezentativního ženicha. Přiznejme si ale, že postava průměrného českého muže není vypracovaná, ani souměrná. Když k tomu připočteme, že ne všichni umějí oblek nosit a cítí se v něm jako ryba ve vodě, je o důvod víc zapřemýšlet o obleku na míru. „Nevěsty utratí v průměru za pronájem svatebních šatů okolo třinácti tisíc korun, za stejné peníze lze již ženichovi ušít oblek na míru, a to z kvalitních materiálů. Oproti konfekci, na kterou nemá každý muž postavu, oblek skvěle padne, ženich se v něm bude cítit pohodlně a sebevědomě a při vhodném výběru provedení jej unosí při dalších příležitostech. O jeho životnosti nemluvě,“ říká Petra Koutná z rodinné prostějovské firmy Koutný, která se výrobou obleků zabývá již přes dvacet let.


oblek-na-miru

 

Smokingové faux pas

Pro ženicha, ať se jedná o malou, či velkolepě pojatou svatbu, je přípustný jakýkoliv oblek vyjma smokingu. „Smoking je sice vyšší formou obleku pro slavnostní společenské události, nicméně etiketa jasně stanovuje jeho nošení pouze po 18. hodině večerní, jinak se vystavujete společenskému pohoršení,“ upozorňuje Petra Koutná z firmy Koutný. Čím větší a okázalejší svatba, tím slavnostněji se můžete obléknout. Na výběr je třeba frak, nebo žaket, který doplňuje cylindr. Pozor, zvolí-li ženich frak, musí si ho obléknout i jeho otec. Ženich by měl mezi ostatními muži v oblecích vyniknout, proto se volí oblek v lesklejším provedení např. z vlny s příměsí hedvábí. „Oblek můžete volit dvojdílný se sakem se zapínáním na dva knoflíky, nebo trojdílný skládající se z kalhot, saka a vesty. Ne každému muži vesta sedí, proto je nutné si ji vyzkoušet. Zadní strana vest je zpravidla ušita z lesklé podšívkové látky. V případě, že vesta bude součástí obleku, neměl by ženich chodit bez saka,“ říká Petra Koutná.

 

vesty(1)

 

Výběr materiálu a ladění s nevěstou

Svatební oblek je něco jako vysoká gastronomie. Kvalita surovin ovlivňuje výsledek. Základním materiálem pro kvalitní oblek je vlna. „Vlněný oblek nabízí nejvyšší komfort a zvyšuje životnost obleku. Také absorbuje vlhkost, což ženich ocení zejména při svatbě během letních měsíců,“ doplňuje Petra Koutná. Barva obleku může být černá, grafit, různé odstíny šedé, nebo tmavě modrá. Pokud není muž jižanský typ, nutit jej do světlého obleku není rozumné. Muž světlé pleti a vlasů bude ve světlém obleku nevýrazný a jeho postava mezi svatebními hosty zanikne. Proto se doporučuje, aby tito pánové sáhli po oblecích tmavých a lesklých barev. Oblek nemusí korespondovat s barvou šatů nevěsty. Týká se to pouze doplňků, přičemž svatební kytice se za doplněk nepovažuje. Nevěsty ve snaze sladit svatbu do konkrétní barvy ladí doplňky oblečení s barvou balónků, či ubrousků. To je zcela nevhodné, nastávající má ladit s nevěstou, nikoliv se svatební tabulí.


doplnky

 

(Ne)podstatné doplňky

Na závěr 8 tipů od Petry Koutné, které podtrhnou výsledný outfit charismatického ženicha:

1. Košili volte z kvalitní bavlny a pořiďte si pod ní neviditelné tričko, nebo nátělník. Není na škodu mít po ruce hlavně v letních měsících jednu náhradní košili navíc, příp. deodorant.

2. Manžeta košile by měla přesahovat rukáv saka o 1 – 1,5 cm, přičemž rukáv saka by měl končit v místě, kde se ohýbá zápěstí.

3. U jednořadých obleků se nikdy nezapíná poslední knoflík.

4. Pokud si ženich obléká košili s manžetami, tak by manžetové knoflíčky měly odpovídat provedení šperků nevěsty.

5. Nohavice kalhot by se měly sotva dotýkat obuvi a tvořit jeden záhyb.

6. Nutností je úzký pásek z kvalitní teletiny o šířce 2 – 3,5 cm. Jeho barva by měla odpovídat barvě bot.

7. Svatba je formální událost, a přestože barevné ponožky jsou trendy záležitostí, měli byste jejich nošení nechat na jinou příležitost. Obuv k obleku by vždy měla být šněrovací a vyleštěná.

8. Chcete-li mít památku na svatební den, můžeme u obleků na míru nechat vyšít vlastnoruční podpis ženicha s datem svatby.