Návod na vánoční dekoraci, která neuschne

uvodni

Foto: Burda Vánoční dekorace 8/2013


I když už máme jednu adventní neděli za sebou, ne v každé domácnosti hořela první svíčka. Jestliže i vy patříte mezi ty, kteří ještě nestihli vyzdobit své domovy, nechte se inspirovat návodem na adventní věnec.

 

Základem je slaměný korpus obalený pleteným kruhovým dílem a lístečky z čisté vlny. Strukturový vzor tak trochu připomíná větvičky jehličí, plstěné kuličky dodávají věnci lehce romantický nádech.

 

Velikost: průměr 27 cm

 

Materiál: příze Incawool (Hjerte­garn; 100% vlna; 100 g/160 m): 1 klub. olivově zelené 705; příze Lima (Hjerte­garn; 100% vlna; 50 g/100 m): 2 klub. světle šedé 401; 1 slaměný věnec o průměru 27 cm (Panduro Hobby); asi 24 velkých a 48 malých plstěných kuliček v barvách Rouge, Rose Pale, Rose a Hot Pink (Søstrene Grenes); 4 zapichovací držáčky na svíčky; bambusové jehlice č. 5 a 7; lepicí pistole s tavným lepidlem

 

Zkušební vzorek: 12 ok a 22 řad strukturového vzoru = 10 x 10 cm

 

Strukturový vzor:

1. = lícová řada: hladce
2. = rubová řada: hladce
3. = lícová řada: obrace
4. = rubová řada: obrace

Tyto 4 řady opakujeme stále nad sebou.

 

Pracovní postup:  Na jehlice č. 7 nahodíme 15 ok dvojitou šedou přízí a pleteme strukturovým vzorem, řada nahození = 1. řada vzoru. Ve výši 75 cm (asi 40 vroubků) uzavřeme z rub. strany všechna oka obrace.

 

Dokončení:  Slaměný věnec omotáme zbytkem šedé příze. Upletený díl sešijeme na krátkých stranách do kruhu, ovineme jej kolem věnce a podélné okraje sešijeme.

 

Upleteme 12 lístečků podle návodu pro model 01 na jehlicích č. 5 olivově zelenou přízí. Přízi vždy na špičce lístečku zapošijeme. Lístečky opatrně napaříme, aby zplstnatěly.

 

Na věnci si označíme 4 místa pro držáčky na svíčky. Držáčky zapíchneme do věnce, kolem každého přišijeme po 3 lístečcích tak, aby 2 lístečky směřovaly ven a 1 dovnitř, vzdálenost mezi nimi je asi 4 – 5 cm.

 

Plstěné kuličky rozmístíme na věnec po­dle vlastního uvážení, větší kuličky blíže k držáčkům. Kuličky přilepíme lepicí pistolí.