Z Mnichova a Offenburgu až na konec světa: Burda Style se pro miliony milovníků šití stala cenným rádcem a prakticky rovněž dalším členem rodiny.

burda30-uvod

 

 

 

Zrozena z lásky bez nadsázky!

Aenne Burda módu zbožňovala, ale chodit oblékaná jak ze žurnálu nebylo v poválečném Německu vůbec jednoduché. Podnikavá dáma si přesto našla cestičku. Za vším stál navíc i velice přízemní důvod  –  nevěra jejího záletného manžela. Když ji Aenne odhalila, zahojil její manžel své špatné svědomí vskutku svéráznou cestou. Založil jí vysněné  a brzy velice úspěšné vydavatelství, které vzniklo roku 1949 v Offenburgu. V lednu 1950 pak vyšel poprvé časopis Burda Moden, který byl předurčen stát se pravou legendou, a to v celosvětovém měřítku!


Co se nepovedlo jiným, zvládl magazín doslova levou zadní, a tak se mu podařilo dostat i na – tehdy pro západní značky uzavřený – trh v SSSR (když svými modely okouzlil manželku tehdejšího generálního tajemníka Raisu Gorbačovovou), kde poprvé vyšel 8. března 1987 a v roce 1994 prorazil i do exotické Číny. Kvalitní střihy, jež padnou, ale zůstaly dodnes, jen název se časem pozměnil na Burda Style.

 

S poslední změnou názvu šla ruku v ruce inovace obsahu, ke slovu se dostala nová témata i svěží design. Ačkoliv dnes není problém koupit levně hotové oblečení podle posledních trendů, fenomén jménem Burda nadále úspěšně vychází ve více než 100 státech v 17 jazykových mutacích. Ony totiž vlastnoručně ušité oděvy mají zkrátka přidanou hodnotu. Zatímco v rámci střihové přílohy se setkáváte s německou terminologií opatřenou vysvětlujícím slovníčkem, kapitoly jako jsou styling, look měsíce, kosmetika nebo redakční tipy chystají národní redakce na míru svým čtenářkám.

 

burda30-mapa
                                                          Od Skandinávie po Brazílii, tady všude najdou švadlenky na stáncích Burdu Style | foto: Shutterstock

 

 

 

Konečně v Československu

Přestože mnoha ženám v bývalém Československu prahnoucím po stylovém a osobitém oblečení se legendární časopis dostal po mnoha peripetiích do rukou už dávno před sametovou revolucí, především v podobě tařka samizdatového zboží ze sousedního Německa  později jako nedostatkový artikl ze Sovětského svazu, první číslo ryze české (či  lépe československé) mutace se na stáncích objevilo na přelomu let 1989 a 1990 jako "čtvrtletník pro sezónní odívání."  Ten přinášel průřez třemi posledními čísly německé mateřské Burda Moden a měl za cíl inspirovat ženy při sestavování aktuálního sezónního šatníku. S příchodem společnosti Burda Praha v roce 1992 pak konečně na českém trhu zakotvil i klasický měsíčník Burda, tehdy s přídomkem Světová móda. Od roku 2014 pak nese magazín nový název Burda Style i v České republice.

 

Co změnou ale od počátku takřka neprochází, to je podoba střihových příloh. Ty narozdíl od variací názvu či vizuální podoby v průběhu let neprošly téměř žádnou inovací a zachovávají si stejný praktický a osobitý charakter, na který jsou dlouholeté čtenářky magazínu zvyklé, střihy z burdy jsou zkrátka od počátku dokonalé.

 

 

Stačí jen kliknout

Od roku 2001 se setkávají vyznavačky vlastnoručně zhotovené módy se svým oblíbeným magazínem i ve virtuálním prostoru díky webu burdastyle.de, v roce 2015 pak přibyla rovněž česká stránka burdastyle.cz. Kdokoliv si tak z pohodlí domova může prohlédnout stovky modelů a zakoupit si střih na zvolený kousek online. Mimoto čtenářka na dané adrese objeví šikovné tipy k šití, návody na výrobu nejrůznějších oděvních i bytových doplňků a inspirativní rozhovory s návrháři. Amatérské švadlenky bez ohledu na jejich rodnou zemi propojuje portál burdastyle.com. V rámci tamního diskuzního fóra lze sdílet zkušenosti s ostatními či naopak načerpat čerstvé nápady. V neposlední řadě je pro každou redakci internet cenným zdrojem zpětné vazby. Které modely se vám líbí a sama jste si je ušila? Co podle vás můžeme vylepšit? Neváhejte se s námi podělit o své emoce třeba prostřednictvím sociálních sítí Facebook nebo Instagram. Vaše modely se tak brzy mohou také stát jedním z témat  inspirativních příspěvků na webu burdastyle.cz!