Kožené výrobky vyžadují speciální péči. Víte, jak na ni?

 

sirka-kozene-boty-1

 

Boty, kabelky nebo doplňky z pravé kůže dokáží sloužit dlouhá léta. Také se vám ale stává, že vaše kožené výrobky brzy ztratí vláhu, barvu nebo svůj dokonalý vzhled? Jak se o tyto kousky starat? Podle čeho vybírat přípravky a jak je nejlépe aplikovat? To jsou otázky, na které zná odpověď Tereza Řezníčková, Marketing Manager z Boty jako nové.

 

sirka-kozene-boty-3

Foto: archiv Terezy Řezníčková (1), Pixabay.com (1)

 

Liší se nějak krémy na kožené boty od krémů na ostatní kožené výrobky? V čem?
Vlastnosti a princip jejich funkce je stejný, takže zásadně se většinou nijak neliší. Záleží ovšem na výrobci, jakým způsobem ke svým přípravkům přistupuje. Krémy na boty bývají často v menších baleních vzhledem k tomu, že jsou určeny na menší kožené plochy. Krémy určené pro větší kožené předměty jako například kožené sedačky, bundy a kabelky pak mohou být spíše ve větších baleních. Tyto krémy též mohou mít nižší hutnost, aby se s nimi při roztírání na velkých plochách lépe pracovalo.

 

Jak často je kožené výrobky nejlepší krémovat?
Kožené předměty by měly být krémovány pravidelně, aby se udržel jejich hezký vzhled co nejdelší dobu. Četnost samotné aplikace pak záleží na četnosti a způsobu používání samotných kožených předmětů. Dá se předpokládat, že obuv nošenou každý den během podzimu a zimy budeme krémovat častěji, než mokasíny nošené jednou za čas během léta. Vzhledem k tomu, že krémy jsou renovační, mohou být používány prakticky kdykoliv je to nutné. Na úplně nové kožené boty tedy není nutné krém aplikovat, nicméně po jejich několika nošení, bychom již ke krémování měli přistoupit.

 

sirka-kozene-boty-2

 

Podle čeho vybírat krémy na kožené výrobky? Co sledovat při nákupu?
Krémy na kožené výrobky by měly být vyživující, silně hydratační a v ideálním případě i s obsahem včelích vosků. Zároveň v co nejbližším barevném odstínu koženého předmětu. Při volbě krému ve výrazně odlišném odstínu by výsledek krémování nemusel vypadat dobře. Krémy sice kůži dobarvují a rozjasňují její barvu, nejsou ale až tak intenzivně barvící, aby dokázaly barvu povrchu úplně změnit. Při nákupu je dobré zaměřit se na kvalitu krému, šířku kolekce jeho barevných odstínů a zda dokáže kůži hydratovat a nejenom leštit nebo barevně oživit. Hydratace je při pravidelné péči a předcházení poškození kůže zásadní.

 

sirka-kozene-boty-4(1)

Barvou n akůži a koženku můžete změnit staré boty k nepoznání!


Jak je to s koženkovými produkty? Potřebují také nějakou speciální péči?
Kvalita umělé kůže, tedy koženky se mezi různými výrobce výrazně liší. Koženka může být velmi odolná, ale také velmi nekvalitní a rychle se rozpadající. Nejlepší péčí o koženku je čistit ji dle potřeby přípravky k tomu určenými. Koženka je vyráběna z PVC, které je často velmi senzitivní na oleje a mastnotu, takže se nedoporučuje používání přípravků, které oleje obsahují. Koženka se dá nicméně poměrně dobře barvit barvami na kůži a koženku nebo barvícími spreji a je tedy možné její případná poškození nebo nedostatky přebarvit.