Jak se šije z nádherně potištěných látek?

sirka-hentotamto-4

 

Její sukně, šaty, trička či kloboučky vypráví nekonečné příběhy: letní snění, zasněná mlhovina, let ptáků nebo humry s citróny. Stačí jen upustit uzdu fantazii a vaše vyprávění může začít. Radka Bajusová šije z potištěných látek TUFKA (psali jsme o nich ZDE) pod značkou Hento Tamto. A protože šít z takových látek, které na sobě nesou ucelený děj, není snadné, zeptali jsme se, na co si dát největší pozor a na co se nejlépe hodí.

 

sirka-hentotamto-3

Radka Bajusová, majitelka značky Hento Tamto, šije i komplety pro matky a dcery.

Podle čeho vybírat potištěné látky s motivem a na co je pak výsledně využít tak, aby vynikl onen motiv?
Tisku a motivům se dnes už skoro žádné limity nekladou. Jde asi spíš o to najít styl a motivy, které jsou vám blízké. Tufka nabízí originální, většinou přírodní tisky na různé materiály, které můžete použít od dekoračních až po oděvní účely. Krásně vyniknout na čemkoliv, pokud dobře zohledníte velikost vzorů a produkt, který z něho chcete ušít. Například velký kreprový panel s roztahaným vzorem velmi nevynikne na malých dětských kraťáscích, ale bude krásný na šatech, sukni, povlečení a podobně. 


U potištěných látek se musí ctít onen motiv. Jak tedy z nich nejlépe pak stříhat střih, aby vše pak sedělo? Na co si dávat pozor?
Přesně tak. Nejčastější problém je, když ženy touží po kolové sukni z panelu, který obsahuje borduru. Není to nerealizovatelné a z určitého pohledu i určitě originálně pojaté, ale zabijete ten krásný vzor na borduře, pokud látky stříháte do kruhu a bordura je vodorovná. Je dobré stříhat rovně, případně po křivkách sesazovat vzor tisku tak, a by pekně navazoval. Ale vzory jsou tak krásné, propracované a důmyslné, že malé nerovnosti dokáží skrýt.

 

sirka-hentotamto


Pro jaké typy střihů, resp. pro jaké výsledné produkty se potištěné látky podle Vás hodí a proč? Nebo naopak vůbec nehodí?
Určitě jsou perfektní na dekorační účely, kde úplně vynikneprávě originální tisk a věcem propůjčí duši. Polštáře, povlečení, závěsy, čalounění, batohy, tašky – to všechno dostane rázem neopakovatelný vzor. Samozřejmě i v oděvní sféře mají svoje opodstatněné zastoupení. Designové tisky krásěn vyniknou nejen na šatech, sukních, ale i na tričkách, kalhotách, doplňcích. Meze se opravdu nekladou a pokud zvolíte správnou kobinaci motivu, jeho velikost, typ látky a střihu, vznikne skutečně úchvatný originál, který budete hrdě a s radostí nosit.


Číhá při sešívání takových látek nějaké nebezpečí, že by pak motiv nenavazoval? Poradila byste, jak na to?
Jak se říká: nebezpečí číhá na každém kroku. Ale pokud zohledníte všechny atributy, které jsem už zmínila před šitím a samotném výběru látky, není se čeho bát. Tisk dovoluje mnoho a i kdyby úplně nenavazovat, nic se nestane, protože tisky od TUFKY jsou tak důsledně zpracované, že samy se na ně můžete dívat hodiny a najdete mnoho skrytých detailů a mravenční práce. Takže nějaké nerovnosti při navazování může i zakrýt. Jedinou nevýhodu vidím v tom, pokud chcete opravdu kolovou sukni z panelu, jeho vzor je vodorovný.

 

sirka-hentotamto-2


Mají takto potištěné látky jiné vlastnosti při sešívání než běžné látky? Co je k tomu případně potřeba speciálního?
Látky si zachovávají svoje přirozené vlastností a nejsou nijak choulostivé. Záleží spíš na jejich gramáži a zda se jedná o pružný úpletový materiál nebo pevnou tkaninu. Takže nic speciálního není potřeba. Stačí jen chuť tvořit a odlišit se a zároveň podporovat českou domácí tvorbu.

 

Hledáte inspiraci? Vyberte si střih a můžete začít!

 

Dlouhá černá sukně

sirka-dlouha-cerna-sukne-eshop

 

Černobílé šaty

sirka-cernobile-saty-eshop