Které parametry a druhy sledovat, aby vám dělal tu nejlepší službu?

Komerční článek


sirka-jak-vybrat-sici-stroj

 

Šicí stroj je skvělým pomocníkem v domácnosti, ale pro mnohé z nás je šití i koníčkem. Jak vybrat správný šicí stroj, ať už jste začátečník nebo pokročilá švadlena?

 

Jaký druh vybrat?

Šicích strojů existuje několik. První otázkou je, jak chcete šicí stroj ovládat. Z hlediska obsluhy máte na výběr mezi mechanickým a elektrickým šicím strojem. Zatímco ty mechanické vyjdou cenově levněji a na trhu je široký výběr, elektrické šicí stroje jsou finančně náročnější. Disponují totiž elektrickým nastavením, displejem a širokou škálou vedlejších funkcí.

Elektrický šicí stroj ocení hlavně začátečnice, které neumí stroj mechanicky nastavit, mechanický stroj si budou zase pochvalovat ty, které si chtějí samy manuálně stroj seřizovat, a jsou tedy již pokročilé švadleny.

 

Vybírejte i dle programů, rozsahu nastavení a druhů stehů

Počet s druhy stehů jsou zásadní. Opět záleží na tom, zda budete stroj používat jen občasně k drobnějším úpravám či aktivně šít. Šicí stroje obvykle disponují 10 – 100 druhy stehů. Zatímco začátečnici bude stačit zmíněných 10, maximálně 20, pokročilá švadlenka jich bude potřebovat i 50 a více.

 

Pokud jste začátečnice, pak se vám bude hodit výčet těch nejběžnějších:

  • Rovný entlovací steh – základní steh ke klasickému šití
  • Elastický steh – vhodný pro pružné druhy látek
  • Overlock steh – pro šití lemů a ošetření krajů látky
  • Neviditelný steh – pro šití nenápadných stehů
  • Klikatý steh – vytváří designově nerovnoměrný steh
  • Dekorativní stehy – stehy vhodné k dekorativním účelům

 

Jaké programy a funkce vám usnadní šití?

U šicího stroje jsou podstatné také vedlejší programy a funkce. To se týká především elektrických strojů.

 

Pro lepší přehled o nastavení se vám bude hodit displej, který zobrazí, v jakém režimu se šicí stroj právě nachází. Pro lepší hybnost a šití rukávů či nohavic zase oceníte volné rameno. Každou švadlenu potěší také automatický navlékač či střih nitě, navinutí cívky nebo polohovatelná jehla. Pro úplné začátečnice také doporučíme šití knoflíkové dírky, což je program umožňují automatické přišití knoflíku.