Neveselé důvody jeho vzniku vedou až k bezbřehé oblibě napříč kontinenty i módními vlnami. Geniální trenchcoat má pohnutou historii...

trenc-uvod

 

Svět módy je neúprosné kolbiště, na němž má úspěch pouze ten, kdo přispěchá s něčím novým, jiným a pořádně nápadným. Zatímco však téměř jakýkoliv model může na okamžik zazářit jako létavice, jen málokterý po pár sezonách nezhasne a zařadí se do vybraného klubu pravých superstars. Jak umí být štěstěna vrtkavá a nepředvídatelná. Tomuto pršiplášti ale přála vrchovatě!

 

trenc-streetstyle
                                                                                                             Streetstyle z Milána a Londýna | foto: imaxtree.com

 

Díky náhodám...

Třeba takový Thomas Burberry, mladý obchodník a zakladatel stejnojmenného módního domu, jistě netušil, že se z gabardénu, látky, kterou vymyslel, a z něj ušitého trenčkotu stane naprosto ikonické duo, jež si zamilují filmové herečky, návrháři i manažeři, a že bude považován za symbol dobrého postavení. Hlavou mu tehdy šlo totiž všechno možné, jen ne trendy. Své kabáty nejprve zkusil vytvořit z materiálu na pršipláště, ale s nevalným úspěchem – byly příliš těžké a značně nepohodlné. Pracoval tedy pilně dál, až světlo světa spatřila revoluční bavlněná tkanina z tvilové příze. V každém jejím centimetru se proplétalo více než sto tenoučkých nití, díky čemuž dokázal materiál miniaturními dírkami dýchat při současném zachování pevnosti. Tak v roce 1912 konečně vznikl přepásaný kabát s řadou praktických prvků, který dnes známe jako trenčkot. V tehdejších dobách ovšem nemohla být o módním výstřelku řeč.

 

Válečné dědictví

Na dveře totiž klepala první světová válka a vojáci potřebovali spolehlivý oděv na frontu. A tak plášť přišel ke svému jménu (z anglického trench = zákop) i řadě detailů, jež jej činí jedinečným: jako epolety označující hodnost, spolehlivé dvouřadé zapínání, polokroužky pro přichycení vojenského vybavení nebo zdvojená horní část pro lepší odolnost proti dešti.

 

trenc-detaily
                                                                                         Ani model 124 ze srpnové Burda Style nepostrádá klasické detaily a doplňky.

 

Na tom, že si dnes spíš než bojiště vybavíme New York či Paříž, má lví podíl Hollywood, který si ve 40. letech trenčkot zamiloval. Však si vzpomeňte na šarmantního Humphreyho Bogarta v Casablance, úchvatnou Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffanyho či manžela té nejzáhadnější ženy – inspektora Columba. Jejich zásluhou se svět přesvědčil, jak může být tento model užitečný, ale i sexy. A taková kombinace je nesmrtelná.

 

trenc-streetstyle