Listopadky: Umělecký život plastového odpadu

sirka-listopadky-1

 

Upcyklace je trendy: z materiálu, který by jinak putoval do popelnice, vznikne něco nového. Barbora Kocmichová si vybrala takový odpad, který v koši zabere nejvíc místa – PET lahve. Pod značkou Listopadky vyrábí šperky v romantických barvách a tvaru pivoňky. Pod jejím rukama se umělecky nepřitažlivé plastové lahve proměňují v jemné náušnice či náhrdelníky. V našem rozhovoru prozradila, jaký je nejvhodnější postup výroby, z čeho se tvaruje nejlépe a co se dá zvládnout i doma.

 

sirka-listopadky-3

Barbora Kucmichová vyrábí pod značkou Listopadky. Foto: archiv Barbory Kucmichové

 

Využití plastových lahví pro tvorbu šperků zní jako výborný upcyklační projekt. Není ale samotná výroba šperku nákladnější a méně šetrná k životnímu prostředí než samotná recyklace plastů?
Na základě mých současných znalostí a postupů nikoliv. Plast se při výrobě a finalizaci šperku rozhodně nemůže pálit, pouze nahřát a dotvarovat. Samozřejmě, člověk se učí pořád (zejména v recyklaci, za posledních pár let byl učiněn velký krok vpřed) a celé toto odvětví je velmi progresivní. Jistě existují jiné techniky. Sama ráda experimentuji, nicméně základní premisa zůstává – nepálit. Nákladnější může někdy být celková výroba šperku, u některých lze strávit i několik desítek hodin.

Jaké plasty se pro tvorbu šperků hodí nejvíce? A proč?
Nejlépe se mi pracuje s PET a HDPE (šampony, aviváže). Každá má maličko jiné vlastnosti, které se v celku dokáží krásně spojit, kdy jedna doplňuje druhou a vzniká tak spojení vlastností, které jsou pro moje šperky typické. Zároveň hraje velkou roli i dostupnost barevných odstínů.

 

sirka-listopadky-2

 

Jak jste na nápad upcyklovat plastové lahve do podoby šperků přišla?
Před lety jsem psala semestrální práci na jedno opravdu „záživné téma“ a jak to tak bývá, termín hořel a mně to prostě nešlo. Při pohledu na plastovou lahev, co jsem měla na stole, mne napadlo, jakým způsobem by šla využít sekundárně a ještě tak, aby plnila nejenom funkční, ale i estetickou funkci. Už je to 10 let a stále se tomu věnuji.

Mohla byste popsat ve zkratce výrobu takového šperku? Co tomu musí předcházet a jak se s plastem pracuje?
Plast je obecně specifický materiál, vyžaduje určitou dávku zručnosti a cviku. Základní bod je materiál dobře vymýt, popřemýšlet nad barevným schématem šperku a samozřejmě to hlavní – mít v hlavě nebo na papíru kompozici a tvar šperku jako takového. Pak je to o fyzické výrobě šperku – stříhání, tvarování, kompletace, úprava úpravy a tak podobně.

Poradila byste nějaký jednoduchý návod, jak si třeba z běžné plastové láhve doma něco vyrobit?
Určitě mističky. Ideální a vděčné. Skladuji si takto materiál podle barev a druhu. Můžete použít prázdnou láhev od vody, kterou v požadované výšce rozříznete. Nahřejete si žehličku na druhý stupeň a vypněte napařování. Pak už jen stačí přes kousek pečicího papíru zatavit okraj budoucí misky a je hotovo. Výborné pro tyto účely jsou velké barely od vody a šťávy.