Výrobky z kůže se znovu dostávají do popředí. V čem je pravá kůže nedostižná?

sirka-kuze-leather

Foto:  leathery.cz

Boty, kabelky, brašny nebo peněženky. Výrobky z kvalitní kůže vydrží i spoustu let. Přesto se hledá její ekologická náhrada. Proč? A kdy je lepší sáhnout po skutečně kožených výrobcích?

 

Podle Štěpána Komrsky, spoluzakladatele designérské firmy Leathery, není vůbec jednoduché najít kvalitní kůži, která by splňovala výrobní kritéria. Přitom poptávka po výrobcích z pravé kůže podle ředitele Brašnářství Tlustý a spol. Ivana Petrůva stoupá. Možná i z toho důvodu se stále častěji můžete na současném trhu setkat s imitacemi nebo lacinými výrobky, které mohou být ve výsledku i cenově dražší. Ovšem s kratší životností.

 

Odkud pochází materiál

 

Nejčastěji se v brašnářství a designových ateliérech používá hovězí a telecí useň, která se vyrábí zejména v Itálii, Belgii a Francii.V těchto zemích jsou ty nejlepší koželužny a materiál je nejvyšší kvality,“ vysvětluje Ivan Petrův z Brašnářství Tlustý a spol. A dodává, že kůže z Asie, Pákistánu a Turecka jsou kvalitativně výrazně horší, přestože cenově vychází mnohem příznivěji.

 

sirka-brasnarstvi

Foto: brasnarstvitlusty.cz

Vybíravost se vyplatí

 

Firma Leathery, která získala první cenu Nejlepší expozice na letošním ročníku Prague Design Week, je v tomto ohledu výjimečně vybíravá. Specializuje se totiž na doplňky, skládané jen z jednoho kusu kůže, tedy kožené origami. „Aby bylo naši technologii výroby možné zrealizovat, potřebovali jsme získat velice kvalitní materiál. Hovězí kůži, která bude pevná, hutná, dobře zalisovaná, udrží požadovaný tvar složeného produktu a nebude náchylná na třepení či lámání,“ popisuje Komrska. A právě takovou useň našli až v toskánských koželužnách, které jsou díky italské tradici považovány za nejlepší producenty kůží světa. „A díky certifikaci Pelle al vegetale, kterou koželužna, od které odebíráme, získala, máme jistotu, že všechny zpracované kůže jsou sekundárním produktem masného průmyslu, a jsou tedy odebírány jako odpadní materiál,“ dodává Štěpán Komrska Leathery .

 

sirka-anz-elika-rybak

Foto: Anželika Rybak

Kůže jako sekundární produkt

 

Kvůli vlně současného trendu, propagující ochranu zvířat, mohou mít milovníci kožených výrobků dilema: není kůže a výrobky z ní jen vlastně přispěním do kolosu týrání zvířat? Podobně jako Štěpán Komrska si dodavatele kůže striktně vybírá i Pavlína Fričová, zakladatelka pražského malého studia YRNCHE, které vyrábí kožené kabelky a peněženky: „Jezdím na veletrhy a dodavatele si osobně vybírám. Je pro mě důležité vědět z jakého zdroje kůže pochází a koho nákupem podporuji. Všechny zatím nakupuji v Itálii, ale moc bych si přála, abych podobného dodavatele našla i tady u nás.“ Při výběru koženého materiálu má Pavlína Fričová dvě hlavní podmínky: musí jít o sekundární produkt masného průmyslu a kůže vyčiněná přírodně. Sama přitom aktivity ochránců zvířat podporuje: „Nesouhlasím s chovem zvířat pro kožešiny a kůže,“ tvrdí Pavlína Fričová.

 

sirka-yrnche-cervenka

Foto: Jan Červenka

Eko kůže je trendy

 

Fashion veletrhy po celém světě nově zařazují do své nabídky i ekologickou sekci, která se také věnují materiálům nahrazující kůži. Není nic výjimečného vidět kabelky z ananasových listů, hub nebo olivovníku. Na první pohled vypadají, jako by byly skutečně vyrobené z kůže. Pavlína Fričová, zakladatelka YRNCHE ale upozorňuje, že i když se díky tomu nabídka výrazně rozšiřuje, není jednoduché určit, které materiály jsou přívětivější k přírodě: „Dnes je těžké vyhodnotit do detailu, co je z enviromentálního hlediska menší zlo. Nové materiály z přírodních vláken se mi líbí, ale vlastnosti kůže zatím nemají. Podstatným otazníkem je také životnost a způsob výroby. Myslím, že je velmi důležité se v tomto kontextu zabývat i tématy nadprodukce.“ Štěpán Komrska má v tomto ohledu jasno. Říká, že alternativní materiály mohou být zatěžující pro životní prostředí: „Zejména výrobou, při které jsou používány chemikálie, lepidla a další nešetrné látky. Z našeho pohledu je tedy přijatelnější odebírat sice pravou hovězí kůži, ovšem od dodavatelů, kteří garantují, že jde o odpadní materiál, a že během výroby používají pouze přírodní a bezolovnaté látky.“


sirka-jan-zima

Foto: Jan Zima

Jít za kvalitou

 

Ať už inklinujete k ochraně zvířat, ekologii nebo nejnovějším trendům, ve výsledku jako spotřebitelé uděláme nejlépe, pokud si zakoupíme kvalitnější výrobek s co nejdelší životností. Na druhou stranu je třeba se o takové výrobky, aby vydržely několik let v dobré kondici, dobře starat. Dvojnásobně to platí o kůži. „Kůže stárne, a to ne každému vyhovuje. Dnes mají zákazníci často nereálná očekávání a předpokládají, že kožený výrobek lze namočit, že se neodře a zůstane navždy stejný,“ uvádí Ivan Petrův z Brašnářství Tlustý a spol. „Kůže by se měla hydratovat a impregnovat, na trhu existují kvalitní vosky nebo oleje,“ uzavírá Pavlína Fričová z YRNCHE.


Chcete si vyzkoušet vlastní výrobu? 

 

Detailní návod na praktický doplněk dvou tváří NAJDETE ZDE

sirka-kabelka-batoh

Foto:  Jan Schmiedel, Archiv časopisu Burda/Burda Easy 2/2015

Kožená etue s bambulkou. Detailní návod najdete ZDE.   

sirka-navod-etue