Z kancelářské profese přesedlala autorka dokonalých svetrů k pletení a nemůže si tuto změnu vynachválit.

hana-01
                                                                                                                                 
Hana Hofmanová | foto: archiv


Pletení je pro ni vášeň, koníček i terapie. Hanka Hofmanová před nedávnem založila značku Woolhof a věnuje se ručně pleteným svetrům poté, co po letech opustila kancelářskou profesi. Jak si takovou změnu pochvaluje a v čem spočívá ona terapie pletením?


Máte za sebou poměrně dlouhou kariéru ve zcela jiném oboru, co vás přesvědčilo o změně směru?

Já bych ani neřekla, že mě něco přesvědčilo. ono se to všechno ve skutečnosti děje samo. Já jsem už nějakou dobu cítila, že stagnuji a že už v té mé práci není žádný život. A tak nastaly takové události a okolnosti, které mě vyhodily ze zajeté rutiny a nastal čas se posunout. Tvorba svetrů ke mě přišla také určitou synchronicitou a kromě toho, že jsem v tom znovu nalezla vášeň, tak mě to zároveň vrací ke svým kořenům a má to pro mě hlubší rozměr.

 

Impulsem pro start vašeho projektu byl svetr pro kamarádku, kolik svetrů teď stíháte uplést dejme tomu za měsíc? Narážíte například na limity svého těla?

V průměru zvládnu uplést 4-6 svetrů za měsíc, doba výroby záleží na typu svetru. Mým maximem bylo 8 svetrů za měsíc, ale to byla výjimka, takový nápor tělo dlouhodobě nevydrží. Limity jsem na těle už pocítila, ať to byly šlachy nebo u těžkých svetrů záda.

 

Pracujete především s kvalitními a luxusnějšími typy vlny, jak složité je dostat se k těmto materiálům? 

Není to složité, v zahraničí je obrovský výběr, tam jsem nakupovala hlavně zpočátku, kdy jsem testovala vlny a ten rozsah je tak velký, že je asi nikdy nemůžu otestovat všechny. Z nich jsem si následně vyselektovala ty, které splňují moje představy a dobře se mi s nimi pracuje. Některé z nich se už dají sehnat i u nás, takže pokud je to možné, koupím je tady, což má velkou výhodu s ohledem na dobu dodání.

 

  hana-02
                                                                                                                      Svetry Hany Hofmanové | foto: Woolhof


Kvalitní materiály si žádají i adekvátní péči, jak se tedy o peruánskou vlnu, hedvábí nebo merino starat, aby nám svetr vydržel dlouho jako nový?

Vlněné svetry se musí s velkou citlivostí prát v ruce. Dobrou zprávou je, že nevyžadují časté praní, které jim spíše škodí. Vlna má přirozenou samočistící schopnost, proto svetry stačí pouze vyvětrat. Praní záleží na míře znečištění, ale v průměru je stačí vyprat jednou za půl roku.

 

Pletete výhradně sama nebo zaměstnáváte i další šikovné ruce?

Pletu sama, ale k dispozici mám i zkušenou pletařku.

 

Jaké trendy právě teď pleteným výrobkům vévodí? A  tvoříte modely podle přání svých zákaznic, nebo si "musí vystačit" s vašimi krásnými návrhy?

Svetry jsou nadčasové, už s ohledem na jejich dlouhou životnost, takže trendům moc nepodléhají. Přesto mým záměrem je, aby měly jiskru. Svetry navrhuji sama, ale pokud by zákazník přišel s návrhem nebo přáním, tak se tomu vůbec nebráním.

 

Změna oboru přináší i změnu životního stylu, jak si novou roli užíváte? Nestýská se vám po kolektivu či jiných výdobytcích kancelářské profese?

Všechno má své pro a proti. Jedné mé části se stýská, protože jsem pracovala ve skvělém kolektivu, který bylo pro mě těžké opustit. Má druhá část je ale jiného názoru a vede mě směrem, který už tak jednoduchý není, vyžaduje častokrát odvahu a překonávání sama sebe, ale odměnou jsou dary, které tato cesta nabízí a znovunalezení vášně a radosti z bytí. Zásadní rozdíl vnímám v tom, že teď generuji úplně jinou energii.

 

Chystáte se vedle "svetrů, které se dědí", rozšířit svou značku i o další produkty?

Ráda bych s nadcházející sezónou rozšířila produkty o doplňky, jako jsou čepice, šály apod. A je toho ještě hodně, kam se lze rozšiřovat.

 

hana-03
                                                                                                                                                                     foto: archiv