Vyzkoušejte si na letošním Veletrhu vědy, jak vznikají proslulé silonky.

Jak se vyrábí silikonová vlákna

Foto: veletrhvedy.cz

 

Profesor Otto Wichterle vešel do dějin sice jako vynálezce moderních měkkých kontaktních čoček, ale módní průmysl mu vděčí za něco jiného: silikon. Na Veletrhu vědy, který se koná 6. až 8. června na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech, si můžete sami vyzkoušet, jak se takový silikon vyrábí. 

Kde všude se dnes umělé vlákno využívá? Dnes ho najdeme jako běžnou materiálovou součást většiny oblečení, ale jeho vznik se datuje za druhé světové války. Ve Výzkumných chemických dílnách společnosti Baťa ho tehdy zkoumal Otto Wichterle spolu s kolegy Aloisem Novotným a Jiřím Procházkou. A už v roce 1941 připravovali ve své laboratoři vlákna polyamidu, která byla možno spřádat. Zajímavé na tom je, že původně se toto umělé vlákno mělo jmenovat winop, a to podle zkratek jmen jeho objevitelů. Nakonec získalo jméno silon. A v té nejjemnější podobě ho známe třeba v podobě silonek. Tento materiál si můžete vlastníma rukama pokusit vyrobit.


sirka-veletrhvedy

Foto: veletrhvedy.cz

 

Na stánku Ústavu makromolekulární chemie AV ČR na Veletrhu vědy 2019 se bude v určité časy předvádět vznik polyamidu, pod dohledem polymerního chemika si chemickou reakci budou moci dobrovolníci sami vyzkoušet. Nemyslete si, není to vůbec jednoduché

 

Pátý ročník Veletrhu vědy ale láká i na spoustu dalších zajímavostí. Například můžete nahlédnout do nitra superpočítačů, které pomáhají popisovat procesy probíhající v lidském těle. Dále objevit hranice své paměti nebo si vyrobit domácí zmrzlinu.

 

Vstup je tradičně zdarma. Více informací o programu najdete na www.veletrhvedy.cz.