Také s příchodem teplých dnů ze svého šatníku automaticky vyřazujete vlněné kousky? Zadržte. Přesvědčíme vás o opaku.


Merino je hitem i v létě

Foto: PR Kari Traa

Kdo říká, že vlněné kousky oblečení patří zásadně do zimní sekce? V zimě vlna sice perfektně zahřeje. A v létě? Efektivně odvede pot a umožní regulovat teplotu. Tak si selekci šatní sříkně tohoto materiálu ještě dobře promyslete.


Co rozhoduje

V letních měsících od svých módních kousků vyžadujeme především pohodlí, chic styl a vhodnost materiálu, ve kterém se jen tak lehce nezapaříme. Vlna ale dokáže splnit vše najednou. „Přirozeně nerovné, kadeřavé vlákno merino vlny umí zadržovat nebo uvolňovat teplo díky své chemické struktuře. Jev zvaný odborně tepelná sorpce způsobuje, že v zimě oblečení z merina teplo nepustí, a v létě naopak ventiluje. Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty,” vysvětluje Žaneta Fidrantová, zástupkyně norské značky Kari Traa v České republice. Outdoorový specialista z 4camping.cz Vít Hruška navíc dodává, že prádlo z merino vlny disponuje i další předností: „Vlákna jsou přirozeně antibakteriální, proto prádlo nezapáchá ani při delším nošení.“

 

Na co je nevhodnější?

Nejčastěji se z merino vlny objevují na trhu sportovní trička. A důvod je jasný: v tom samém kousku zvládnete několikadenní túru i návštěvu mezi lidmi, aniž byste se obávali nepříjemného odéru. Jak je to možné? „Speciální šupinkovitý povrch vlněného vlákna zamezuje množení bakterií. To ze syntetického materiálu je hladké, proto se po něm bakterie lépe pohybují a množí. Vlněné tričko tak rozhodně nemusíte po každém použití prát, a nejen kvůli tomu, že nepáchne,” uvádí Žaneta Fidrantová. Merino vlna dokáže absorbovat i záření celého UV spektra, takže vás oblečení z ní dokáže ochránit před spálením. Není proto divu, že právě tento materiál se často doporučuje malým miminkům. Ale to není všechno: oproti jiným materiálům má vysokou relativní vlhkost a dobrou schopnost roztažnosti, proto zvládne celodenní skladování v neforemném balíčku, aniž by se pomačkal.

 

Šaty z merino vlny Design by Lucie

Foto: Design by Lucie

S trendem v zádech

Zatímco oblečení z merino vlny znají spíše outdooroví nadšenci, svůj boom prožívá i v módním průmyslu. Z tohoto přírodního materiálu se už dá sehnat spodní prádlo nebo luxusní večerní šaty, které mají praktický benefit: jsou snadno udržovatelné. Jak ale upozorňuje Vít Hruška, při výběru spodního prádla buďte obezřetní: „Vždy se ujistěte, že kupujete správnou velikost. Spodní prádlo by mělo totiž vždy těsně, ne však nepříjemně, obepínat, aby mohlo plnit svou funkci, tedy odvádět vlhkost od pokožky a udržovat ji v suchu.“

 

Praní a ošetřování

Výrobci a prodejci oblečení z merino vlny hlásají se častému praní vystříhat. Zejména proto, že to tento materiál nepotřebuje. Vlákna mají totiž ještě ochrannou vrstvu mikromazu, kterou neodstraní ani praní nebo chemické čištění. Tato vrstva zabraňuje vstřebávání nečistot a skvrn do vlákna. Pokud svému kousku z merino vlny přeci jen chcete dopřát očistnou lázeň, důkladně se řiďte pokyny uvedenými na visačce. Perte v prostředku určeném k praní vlněných materiálů, které obsahují lanolin. „Perte jen při teplotách do 40 stupňů, nepoužívejte aviváž, nedávejte do sušičky a nežehlete,“ dodává Vít Hruška. A pokud se vám zdá, že oblečení z merino vlny tak trochu kouše, vyperte ho společně s džínami. „Díky tomu se volná vlákna vlny, která mohou jedince s citlivější pokožkou dráždit, vytahají a obrousí,“ radí outdoorový specialista Vít Hruška.

Sensor Merino Wool Active, od 495 Kč, 4camping.cz

Sensor Merino Wool Active, od 495 Kč, 4camping.cz

 

Nevýhody tu jsou

Pomineme-li citlivější a důslednější postup při praní, je tu ještě jedna věc, která může na první pohled od vlněného materiálu odrazovat: ceny takových svršků se pohybují mnohem výše. A oproti jiným materiálům, jako je například syntetika, jsou při častém nošení a praní viditelnější známky opotřebení. „To je bohužel daň za špičkovou funkčnost a nedostižný komfort,“ uzavírá Vít Hruška.