Trh je plný falešných napodobenin zboží věhlasných značek. Okatým padělkům ale už odzvonilo, víte jak i ty vydařené vždy spolehlivě odhalit?

  plagi-04
                                                                                                                                                     foto: Shutterstock


Noční můrou každého, kdo se rozhodne pro pořízení značkových tenisek či  oblečení, je jednoznačně nešťastný nákup bezcených padělků. Trh je totiž plný kopií, které bývají již tak dokonalé, že je opravdu velkým oříškem rozeznat je spolehlivě od originálu. Jak se tedy vyhnout nákupu plagiátů a mít jistotu, že kupujete kýžený originál?


Nejsnazší cestou, jak nenaletět podvodníkům, je především vždy nakupovat od ověřených prodejců.


„Poznat falešné tenisky a oblečení bývá mnohdy hodně obtížné. V dnešní době už se padělky vyrábí na téměř jakýkoliv nový release, proto doporučuji vždy nakupovat tam, kde máte jasnou garanci pravosti. U nás veškeré zboží důkladně prověřujeme, lidé si tak mohou být skutečně jisti, že při koupi získají originál,“
říká Bohumír Hájek ze SneakerGallery. Pokud při nákupu nad pravostí tenisek a oblečení jakkoli váháte, řiďte se vždy několika základními radami.

 

 

Pozor na skvělé nabídky

Ano, cena je jedním z hlavních podezřelých parametrů – při příliš nízké nabídce by vám mělo v hlavě ihned začít blikat varovné světélko. Může se stát, že majitel z nějakého důvodu potřebuje rychle finanční prostředky a prodává svůj pár tenisek za výrazně nižší cenu, ale jedná se opravdu o velké výjimky. Exkluzivní páry tenisek naopak nikdy za hubičku nekoupíte, jedná se o skutečné investice. I když ale máte pocit, že je nabídka v pořádku, proveďte tzv. legit check. Využít lze některé facebookové skupiny nebo ještě lépe aplikace, kde je sice kontrola zpoplatněná, ale stále vás to vyjde levněji, než naletět podvodníkovi.

„U ověřování pravosti tenisek je potřeba mít opravdový cit pro detail, právě v nich se totiž často ukrývá klíč k rozpoznání padělků. V prvé řadě si určitě ověřte takzvané SKU, což je unikátní kód pro určitý produkt a najdete ho na štítku na tenisce i na krabici. Pakliže jsou kódy na těchto dvou místech odlišné, měli byste být okamžitě v pozoru, obzvlášť pokud vás prodejce předem neupozornil, že má k teniskám náhradní krabici. Tento kód si následně ověřte na internetu,“   doporučuje Bohumír Hájek.

 

 

Zaměřte se na obal

Jistě všichni známe rčení o souzení dle obalu, ovšem v tomto případě platí pravý opak. Při nákupu prémiových tenisek rozhodně dbejte na vzhled krabice neboli OG boxu. Jakmile by byly nálepky s podrobnostmi o modelu (jako je velikost, cena či jiné důležité parametry) nekvalitní, rozostřené či nalepené křivě, raději ruce pryč a takovéto zboží odmítněte. Samotná krabice by měla být z tvrdšího  kvalitního kartonu a vždy pečlivě složená. Podobně dejte na vzhled i samotných tenisek. Levné padělky se nejčastěji liší především kvalitou použitých materiálů a přesností švů.


„Největší chyby dělají výrobci u použité kůže a semiše. Ty často bývají výrazně nekvalitní a na první pohled vypadají zcela jinak než u originálů. Podíváte-li se také na vzdálenost dírek mezi švy, symetrii u falešných tenisek určitě nenajdete,“
upřesňuje Hájek ze SneakerGallery. Nutno také upozornit, že třeba nedošité nitě se mohou výjimečně objevit i u originálů. Ovšem v takovémto případě obdržíte tzv. factory flaws.

  plagi-01
                                                                                                                                          foto: SneakerGallery

 

 

Musí vám vonět

Zní to možná trochu zvláštně, ale originální tenisky by vám měly opravdu vonět. Jinými slovy, pokud ucítíte chemický zápach nebo odér vypovídající o tom, že tenisky už někdo nosil, raději hodně rychle utečte. Velké značky se již dávno snaží jít udržitelnějšími a ekologičtějšími cestami, proto rozhodně nepoužijí zapáchající toxická lepidla.

 

  plagi-03
                                                                                                                                      foto: SneakerGallery

 

 

 

Není značka jako značka

Jestli si stále nejste příliš jisti tím, jak rozeznat svou oblíbenou značku tenisek, pojďme se podívat na ty nejznámější blíže. Ikonické logo All Star Converse náležící teniskám Converse Chuck Taylor musí být v prvé řadě mírně vystouplé. Dále si zkontrolujte pravidelnost mezer mezi písmeny v nápisu a také pěticípé hvězdy včetně jejího vycentrování v rámci kruhu. Velmi specifickou věcí se pyšní modely Nike Air Max, je jí samotná technologie Nike Air. Falzifikátoři se velmi snaží o její napodobení, ale zpravidla chybují. A to je právě způsob, jak odhalit padělek. U originálů je bublina čirá a při zmáčknutí není ani příliš tvrdá, ani moc měkká. Milovníkům tenisek rozhodně neunikla značka Jordan, především pak model Air Jordan 1. Při kontrole pravosti se zaměřte tentokrát opět na logo, kterému se říká Wings logo a nachází se vždy na vnější straně tenisky, nikdy jinde. Pouhým dotekem byste měli cítit celou jeho strukturu, neboť je vtlačeno do kůže. Zkontrolujte si také pečlivě písmena R a D, ta by se měla vždy lehce dotýkat v dolní části. Mezi oblíbené značky tenisek patří rovněž Vans. Tyhle boty nejsou žádné peříčko, takže rozhodně zbystřete, pokud se vám zdá nějaký pár moc lehký.

 

  plagi-02
                                                                                                         Ikonická "bublina" tenisek Air Max od Nike | foto: SneakerGallery

 

 

Víte jistě, co si oblékáte?

Poznat falešné tenisky je často tvrdý oříšek, u oblečení to ale může být ještě obtížnější. K výrobě fake tenisek totiž výrobci potřebují mnoho různých nástrojů, zatímco u oblečení často postačí pouze obyčejný šicí stroj a případně také tiskárna na textil.

Odlišit kopie od originálů můžete u oděvů sledováním podobných indicií jako u tenisek. Začněte tedy důkladným prozkoumáním a osaháním materiálu, který se může lišit kvalitou a gramáží. Nezapomeňte prohlédnout švy, které by měly být vždy pravidelné a bez větších defektů. Často se také chybuje u našitých či natištěných "tagů", které ve většině případů najdete z vnitřní strany u krku a na boku. Visačky či textilní loga by měly být rovné, s pravidelnými a ostře řezanými hranami, a také kvalitně  a symetricky našité. Stejně jako u tenisek i mezi oděvními značkami má opět každá z nich svá specifická poznávací znamení, která jejich zapřísáhlí milovníci dobře znají a dovedou se o své poznatky podělit třeba na internetových diskusních fórech.

 

Je to ta pravá?

Rozpoznat padělky v oděvní oblasti je ale vždy neskutečně těžké, dokonce i výrazně náročnější, než je tomu u obuvi. Pokaždé tedy důkladně zvažte, od koho a kde svůj vysněný značkový produkt nakupujete. Většinou se totiž nejedná o zcela zanedbatelnou investici, obzvlášť když si vybíráte např. ikonické modely kabelek věhlasných módních domů. Jejich odlišování od plagiátů je hotovou vědou, pár informací, které si ale o své vysněné kabelce dopředu nastudujete, může nakonec pomoci vyvarovat se nepříjemnému podvodnému obchodu, který bý vás nakonec přišel zbytečně příliš draho.