Na co se používá rostlina ramie a co je redingot? 

raport-vzoru

Model 102, Burda Style 4/2016, foto: Bodo Rickassel 

RAPORT Pod raportem rozumíme opakované střídání vzoru po šířce i délce textilie. Vzory mohou být tištěné, tkané, pletené, háčkované nebo barvené. Příkladem jsou fantazijní vzory, kohoutí stopa, glenček, paisley nebo pepito.

 

RALPH LAUREN V šedesátých letech začínal s minikolekcí výstředních kravat, zatímco dnes vládne gigantickému módnímu impériu: Ralph Lauren (* 1939 v New Yorku) dal tvář „klasickému americkému“ vzhledu – polokošilím, kalhotám, halenkám v základních barvách. Kromě oblečení navrhuje syn ruských přistěhovalců také doplňky a další produkty životního stylu.

 

RAMIE Přadná rostlina, která bývá označována také jako čínská tráva. Na textilii ji zpracovávali již staří Egypťané, kteří ji používali jako bandáž na mumie. Vlákna jsou získávána z lýka rostliny a podobají se lnu. Jako příměs propůjčuje například bavlně více lesku a pevnosti.

  

REDINGOT Kabát projmutý v pase s velkým výstřihem a mírně rozšířenou spodní částí, často také s šůskem. Z původně jezdeckého oblečení anglických šlechticů se v 19. století stal redingot (z aglického riding coat = jezdecký kabát) civilním oděvem.

 

RETICULY Malé, často velmi bohatě zdobené kabelky z hedvábí, bavlny nebo pleteniny s korálky, které se utahují šňůrkou. Dnes bývají k vidění nejčastěji jako doplněk ke svatebním nebo společenským šatům. Název pochází z lat. reticulum = síťka.

 

ROLOVANÁ ZÁLOŽKA Tento typ záložky vypracováváme na oděvech z jemných tkanin, na šatech nebo šátcích.

1 Přídavek podhrneme do rubu a jehlu střídavě vpichujeme do hrany přehybu látky a vypichujeme těsně vedle přídavku. Po několika stezích nit stáhneme, čímž se záložka sama zaroluje.

2 Přídavek můžeme také nejprve zarolovat a okraj pak přišít neviditelným stehem. Tento typ záložky nesežehlujeme.

rolovana-zalozka(1)

Ilustrace: Elke Treier-Schäfer

  

RYBÍ KOSTRA je klikatý vzor, který připomíná kostru ryb. Vzniká střídáním odlišně barevných přízí v osnově a útku při tkaní látek s robustní keprovou vazbou.

 

RÝŠEK Nařasené nebo naskládané stuhy, eventuálně rovné pruhy látek. Rýšky se poprvé objevily v renezanci jako ozdoby límců a výstřihů, od doby baroka bývají využívány také na záložky sukní nebo šatů.

 

VÝŠIVKA RICHELIEU Druh dírkové krajky, u které jsou kontury hustě obšité kroužkovacím stehem a jednotlivé otvory z látky nakonec opatrně vystřižené. Pojmenování získala po kardinálu Richelieu, který ji zavedl v 16. století jako levnější náhradu za drahou šitou krajku.