Originální módní návrhy pro všechny generace

uvodni

Foto: Bet Orten,  jaroslavajindrakova.cz

Seriál rozhovorů s českými návrháři vznikl díky spolupráci s Evou Krestovou, majitelkou firmy evi-látky. Na otázky Ilony Nebřenské odpovídá Jaroslava Jindráková, která se prezentuje pod značkou JJ.


Jarko, ačkoli nejsi vystudovaná návrhářka a dlouho jsi pracovala v úplně jiné branži, rozhodla ses opustit jistotu a za-ložila jsi značku JJ. Co tě k tomu vedlo?
Cesta byla dlouhá a vůbec ne jednoduchá. Kdysi dávno jsem se módě věnovala, šila jsem kolekce a prodávala je do butiků, ale to byla jiná doba. Psal se rok 1990. Po mateřské jsem vstoupila do světa obchodu a managementu. K módě mě to stále lákalo, ale zodpovědnost vůči rodině mi nedovolovala se vrátit. Zlomová pro mě byla padesátka. Najednou jsem si uvědomila, že nedělám to, co mě naplňuje. Vůbec toho kroku nelituji a i když to nebylo vždy snadné, udělala bych to znovu.  


Měla jsi již od začátku jasno, jakým směrem chceš kráčet?
Přiznám se, že nejdříve jsem si myslela, že půjdu cestou business módy, jelikož jsem tam díky své minulosti cítila potenciál. Později mi došlo, že to není přesně to, co chci dělat. Asi dva roky jsem si pohrávala s myšlenkou přenést obrazy jedné známé výtvarnice na látky, ale k realizaci jsem se odhodlala teprve před rokem. Doteď na tom pracujeme a tuto myšlenku rozvíjíme dál. Stylově je mi velmi blízký minimalismus.


foto3

Foto: Michaela Klakurková,  jaroslavajindrakova.cz


Je právě minimalismus hlavním rysem tvé tvorby?
Převážně ano, ale chápu, že ne každému sluší a cítí se v něm dobře, proto i v mé tvorbě někdy dojde ke kompromisu. Minimalismus v širším smyslu chápu jako nadčasovost a jednoduchost střihů. Nezahrnuje prvky, které se rychle okoukají. Jsou to střihy, které lze nosit dlouhodobě, nejde o pouhé módní výstřelky. Hodně se zaměřuji na košile a košilové šaty. Beru je jako základní prvek šatníku každé ženy. 


Jak už jsi zmínila, zabýváš se i vlastním designem látek. Kdo je autorem výtvarných návrhů?
Motivy čerpám od akademické malířky Lucie Jindrák Skřivánkové. Většinou se tento design používá do košilových šatů nebo v kombinaci s různými úplety či molitanem. Jsou to velmi moderní, nositelné modely, které zaujmou svou abstrakcí a dynamickou energií.


foto1

Foto: vlevo: Lucie Jindrák Skřivánková, vpravo: Jaroslava Jindráková


Jaký byl vývoj vzniku látek JJ?
Celý proces vývoje byl opravdu velmi rychlý. Začaly jsme s tím loňské léto a už v listopadu jsem se s prvními modely představila na Prague Design Weeku. Na začátku jsme vyzkoušely přenést celé obrazy na látku, později jsme pracovaly pouze s fragmenty. Nyní jsme ve fázi, kdy se navrhují konkrétní motivy, které jsou určeny pouze pro tisk na metráž. Navíc jsme zjistily, že když se maluje motiv přímo na látku, má daleko lepší strukturu a autentičnost. Ale takové zpracování látek je zatím novinkou. 


foto2

Foto: Bet Orten,  jaroslavajindrakova.cz


Kde tě můžeme najít?
Nejčastěji v showroomu v Polské ulici na pražských Vinohradech, kde se můžou zákaznice objednat a domluvit si individuální schůzku. Některé mé věci jsou k vidění v Debut Gallery v Praze 1, v Soukenické ulici 100 class a pár věcí mám na portále Molo7.

 

Redakčně upraveno a zkráceno. Celý nezkrácený rozhovor v originálním znění si můžete přečíst na Facebooku


evi